"Βραχυκύκλωσε" στο κρισιμότερο σημείο

Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 7 πόντους (56-63), 2:35 πριν το τέλος του παιχνιδιού, αλλά στον υπολειπόμενο χρόνο δεν κατάφερε να διαχειριστεί το υπέρ του προβάδισμα, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 72-68.

Η έλλειψη συγκέντρωσης κι ενέργειας στα κρίσιμα σημεία, ήταν τα στοιχεία που στέρησαν από τον ΑΡΗ τη νίκη. Η άμυνα των “κιτρίνων” σε 18 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, επέτρεψε στους Λιθουανούς να σκοράρουν μόλις 13 πόντους. Ο ΑΡΗΣ έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι, αλλά τα διαδοχικά εύστοχα τρίποντα των Γιούιν, Μαζέικα και Ζαβάτσκας στα εναπομείναντα 2:35, ανέτρεψαν τα δεδομένα. Η Νεπτούνας κατάφερε να τρέξει ένα σερί 13-0 και να μπει σε θέση οδηγού. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη προσπάθησαν ν’ αντιστρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στα διαθέσιμα δευτερόλεπτα, χωρίς όμως αποτέλεσμα.