Επιστροφή στις νίκες

Ο ΑΡΗΣ βελτιώνοντας την εικόνα του στο Β΄ ημίχρονο, κέρδισε με 78-70 την Δόξα Λευκάδας. 12η νίκη για τους «κίτρινους» στο πρωτάθλημα, μία νίκη που τους ανεβάζει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Η Λευκάδα ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και με τον Σκοτ να δίνει τις λύσεις από την περιφέρεια, μπήκε σε θέση οδηγού στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ από την πλευρά του, «σημάδευε» στο χαμηλό ποστ τον Βασίλη Καββαδά, ο οποίος εκμεταλλευόταν την δύναμη και τον όγκο του και τελείωνε τις φάσεις. Ενώ στην επίθεση οι «κίτρινοι» λειτουργούσαν σωστά, στην άμυνα ήταν χαλαροί, συνθήκη που έδωσε στους φιλοξενούμενους την δυνατότητα να φτάσουν μ’ ευκολία μέχρι το καλάθι και να προηγηθούν με +5 (9-14), 5:26 πριν το τέλος της 1ης περιόδου.

Στον χρόνο που υπολείπονταν για την ολοκλήρωση του Α΄ δεκαλέπτου, η Λευκάδα συνέχισε να έχει σωστή κυκλοφορία και υπομονή στην επίθεσή της και διαβάζοντας σωστά την πολύ κακή άμυνα του ΑΡΗ, έκλεισε το δεκάλεπτο με προβάδισμα 7 πόντων (19-26).

Με την έναρξη της επανάληψης, ο Μάρας με έμμεσο τρίποντο, ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά σε διψήφιο (19-29), 9:45 πριν το τέλος του Α΄ ημιχρόνου. Ο ΑΡΗΣ από την πλευρά του, χωρίς υπομονή και σωστές επιλογές στην επίθεση, σπατάλησε πολλές κατοχές σουτάροντας τρίποντα.

Επτά λεπτά πριν την λήξη του Α΄ μέρους, οι παίκτες του Πρίφτη συνήλθαν. Ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνά τους, κράτησαν χαμηλά σε παραγωγικότητα την Λευκάδα ενώ στην επίθεση, κυκλοφόρησαν με περισσότερη υπομονή την μπάλα, έδωσαν τα ελεύθερα σουτ στους Τζένκινς και Γιάνκοβιτς, οι οποίοι ευστόχησαν και μείωσαν την διαφορά στους 3  (30-33), 4:24 πριν το τέλος.

Στον χρόνο που απέμενε μέχρι τέλος του ημιχρόνου, η Λευκάδα ισορρόπησε και πάλι το παιχνίδι και με τους Μάρας και Χάρις να δίνουν τις λύσεις επιθετικά, κατάφερε να πάει με προβάδισμα 5 πόντων στ’ αποδυτήρια (37-42).

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο ΑΡΗΣ μπήκε δυνατά στο παρκέ και μ’ ένα γρήγορο σερί 5-0, έφερε το σκορ σε ισορροπία (42-42). Η Λευκάδα απήντησε με έμμεσο τρίποντο του Σκοτ, αλά νέο σερί 4-0 από πλευράς «κιτρίνων» τους έβαλε και πάλι μπροστά στο σκορ. Όσο περνούσε ο χρόνος, ο ΑΡΗΣ βελτίωνε και την εικόνα του αμυντικά, κρατώντας χωρίς σκορ τους παίκτες του Φώτη Τακιανού. Στην επίθεση, η ομάδα του Πρίφτη έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα και καλά ποσοστά ευστοχίας, έστειλε στον +10 την διαφορά( 58-48), 3:54 πριν το τέλος του 3ου δεκάλεπτου. Ο Σκοτ σ’ εκείνο το σημείο μείωσε σε 58-50, προσωρινά όμως, καθώς οι γηπεδούχοι συνέχισαν να παίζουν σωστά την επίθεση και αξιοποιώντας τον Βασίλη καββαδά στο χαμηλό ποστ, έστειλαν ξανά την διαφορά σε διψήφιο και την διατήρησαν μέχρι την εκπνοή του δεκαλέπτου (65-52).

Στην 4η περίοδο, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε ακόμη και με +17 (70-53), 6:36 πριν την λήξη του ματς. Η Λευκάδα δεν πτοήθηκε από αυτή την εξέλιξη και με σερί 7-0, μείωσε στους 10 (70-50). Ο Σίμτσακ αύξησε με δίποντο την διαφορά στους 12, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 4-0 και έριξαν την απόσταση στους 8 (72-64), 3:56 πριν την εκπνοή.

Στον υπολειπόμενο χρόνο, ο ΑΡΗΣ σοβαρεύτηκε, ανέβασε και πάλι την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο νούμερο και έφτασε στη νίκη

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 37-42, 65-52, 78-70

ΑΡΗΣ (Πρίφτης): Τζάκσον 1, Ξανθόπουλος 2, Φλιώνης 2, Τσαϊρέλης 6(1), Τζένκινς 8(2), Κάμινγκς 10(1), Ζάρας 2, Μούρτος, Σίμτσακ 2, Γιάνκοβιτς 10(1), Καββαδάς 19(1/2β., 9/13διπ., 6ριμπ.).

Δόξα Λευκάδας (Τακιανός): Μάρας 13, Πεταλωτής, Σκοτ 8, Άμποτ, Δεμερτζής 2, Γεωργάκης 1, Ταπούτος 3, Ψαθάς, Ντόμπλας 2, Τσαλδάρης 7(2), Χάρις 15 (6/7β., 3/7διπ., 1/1τρ.).