Διέλυσε τη Χέρτα και πήρε βαθιά ανάσα η Σάλκε!

Η Σάλκε διέλυσε με 5-2 τη Χέρτα Βερολίνου εντός έδρας και πήρε βαθιά ανάσα, ξεκολλώντας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας της Bundesliga, στην αναμέτρηση που άνοιξε την 28η αγωνιστική!
Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στο ματς και άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με τρομερό σουτ, δοκάρι και μέσα, του Σκάρκε.

Ένα δεκάλεπτο αργότερα ο Μπίλτερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με κεφαλιά, ωστόσο οι πρωτευουσιάνοι κατάφεραν να μειώσουν πριν το ημίχρονο με δυνατό σουτ του Γιόβετιτς (45+3’).
Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως ακριβώς το πρώτο, καθώς στο 48’ ήρθε το 3-1 για τη Σάλκε με κοντινή προσπάθεια του Τερόντε.
Το 4-1 σημειώθηκε με φοβερό σκάψιμο του Μπίλτερ στο 78’, με τον Ρίχτερ να μειώνει εκ νέου για τους Βερολινέζους έξι λεπτά αργότερα.
Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στις καθυστερήσεις με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καμίνσκι.
Κάπως έτσι οι «βασιλικοί μπλε» ξεκόλλησαν από την τελευταία θέση της βαθμολογίας, αφήνοντας από κάτω τους τη Χέρτα αλλά και τη Στουτγκάρδη.