Η Παλμέιρας στέφθηκε πρωταθλήτριας Λατινικής Αμερικής στην παράταση (vids)

Η Παλμέιρας λύγισε στην παράταση με 2-1 την Φλαμένγκο και σήκωσε το δεύτερο σερί Κόπα Λιμπερταδόρες!

Οι παίκτες της Παλμέιρας, που σε όλο το ματς ήταν συνολικά ανώτεροι και μετά το προβάδισμα που πήραν στην παράταση, παίρνουν… άριστα για την αμυντική τους συμπεριφορά στο φινάλε της παράτασης για να πάρουν άλλη μία κούπα!

Σε μια «καυτή» ατμόσφαιρα στο  «Σεντενάριο» του Μοντεβιδέο, με τους φίλους των δύο ομάδων να δημιουργούν μια απίστευτη εικόνα σε ένα… βραζιλιάνικο τοπίο.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην παράταση μετά το 1-1 της κανονικής διάρκειας και η Παλμέιρας αποδείχτηκε… επτάψυχη. Στο 96ο λεπτό ο Ντέιβερσον εκμεταλλεύτηκε το τραγικό λάθος στην αντίαπλη άμυνα, έκλεψε, έφυγε στο τετ-α-τετ και δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 2-1, ξεσπώντας στον πανηγυρισμό του σε κλάματα.