Νίκη με ανατροπή για Θέλτα

Μπορεί η Θέλτα να έμεινε πίσω στο σκορ, όμως κατάφερε να βρει τις λύσεις και να πανηγυρίσει το πρώτο τρίποντο (2-1) στη La Liga για τη σεζόν 2024-25.

Η ομάδα του Βίγκο υποδέχτηκε στην έδρα της την Αλαβές στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος και πλέον φιγουράρει στην κορυφή (έστω και προσωρινά).

Όσον αφορά στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με τον Γκαρθία στο 17ο λεπτό, όμως αυτό δεν αποδείχτηκε αρκετό.
Η Θέλτα μετά το γκολ που δέχτηκε ανέβασε στροφές, πήρε μέτρα στο γήπεδο, πίεσε ψηλά κι έψαξε το τέρμα της ισοφάρισης, το οποίο και βρήκε στο 66ο λεπτό με τον Σουηδό Σβέντμπεργκ.

Όλα έδειχναν πως η μπίλια θα κάτσει στο «Χ», ωστόσο ο πολύπειρος Ιάγκο Άσπας δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Λίγο πριν το φινάλε (84΄), ο Ισπανός μπήκε στην περιοχή κι εκτέλεσε υποδειγματικά για το τελικό 2-1.

Πηγή: sportal.gr