Ντέρμπι… στα χαρτιά: “Πεντάρα” της Παρί στη Μονακό!

Σαφές μήνυμα ότι σκοπεύει να… στρογγυλοκαθίσει στην πρώτη θέση της Ligue 1 έστειλε η Παρί Σεν Ζερμέν!

Με την επανέναρξη μετά τη διακοπή για τις εθνικές, στο παιχνίδι που άνοιγε την αυλαία της 13ης «στροφής», οι πρωταθλητές Γαλλίας διέλυσαν 5-2 τη Μονακό στο «Σταντ ντε Φρανς».

Εν ολίγοις, έχοντας ανέβει την προηγούμενη αγωνιστική στην κορυφή, υποδέχτηκαν τη μία εκ των δύο ομάδων που βρίσκονταν στη δεύτερη θέση και έστειλαν εκκωφαντικό μήνυμα τίτλου, με τη διαφορά μεταξύ των δύο ομάδων να ανοίγει στους έξι πόντους.

Οι Παριζιάνοι άνοιξαν το σκορ στο 18ο λεπτό με τον Γκονζάλο Ράμος, όμως η Μονακό απάντησε άμεσα με τον Μιναμίνο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 22ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι πήραν ξανά το προβάδισμα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπαπέ στο 39′.

Τα γκολ των Ντεμπελέ και Βιτίνια στο τρίλεπτο (70΄-72΄) έκριναν το ματς, μετατρέποντας το  2-1 υπέρ της σε 4-1 και κάπου εκεί όλα τελείωσαν.

Η Μονακό μείωσε προσωρινά σε 4-2 με τον Μπαλογκούν στο 75′, όμως ο Ράνταλ Κόλο-Μουανί στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων έβαλε το κερασάκι στην… τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 5-2.