Πορτογαλία: Αίτημα από την Μπελενένσες για επανάληψη του ματς της «ντροπής» με την Μπενφίκα

Αίτημα για την επανάληψη του ματς με την Μπενφίκα κατέθεσε στην πορτογαλική Λίγκα η Μπελενένσες.

Οι διοικούντες τον σύλλογο επικαλέστηκαν το άρθρο 45 παράγραφος 4 του κανονισμού της Λίγκας που ορίζει ότι κανένα αποτέλεσμα δεν πρέπει να επικυρώνεται κάθε φορά που ο διαιτητής σφυρίζει νωρίτερα τη λήξη της αναμέτρησης από την προκαθορισθείασα ώρα, «εκτός από τις περιπτώσεις που προβλέπονται ρητά στους κανονισμούς».

«Αφού η Μπελενένσες έλαβε, σήμερα (29/11) το πρωί, την αναφορά του διαιτητή του αγώνα, φαίνεται ότι ο τελευταίος δήλωσε πως «… το παιχνίδι έληξε λόγω αριθμητικού μειονεκτήματος της φιλοξενούμενης ομάδας, κατά το τρίτο λεπτό του 2ου ημιχρόνου… ».