Κορυφή η Ίντερ 1-3 την Κάλιαρι

Με τον Μάουρο Ικάρντι να σκοράρει δύο φορές, η Ίντερ πέρασε από την Σαρδηνία, νικώντας με 3-1 την Κάλιαρι, και ανέβηκε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

O αήττητος την φετινή σεζόν σύλλογος του Μιλάνου δεν έχασε την ευκαιρία να περάσει, έστω και προσωρινά (καθώς η Νάπολι δοκιμάζεται την Κυριακή στην έδρα της Ουντινέζε) στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της Serie A, με τον Αργεντινό επιθετικό και αρχηγό του, Μάουρο Ικάρντι, να ανοίγει τον δρόμο για την επικράτηση στην «Sardegna Arena» με κοντινή προβολή έπειτα από σέντρα του Αντόνιο Καντρέβα στο 29ο λεπτό της αποψινής αναμέτρησης.

Ο Καντρέβα ήταν ο δημιουργός και του δεύτερου τέρματος της Ίντερ, το οποίο σημείωσε στο 53′ με σουτ στην κίνηση ο Κροάτης διεθνής επιτελικός μέσος, Μαρσέλο Μπρόζοβιτς, δύο λεπτά έπειτα από την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, για να ξαναβάλει τους γηπεδούχους στο παιχνίδι ο Λεονάρντο Παβολέτι (λίγες ώρες πριν τα 29α γενέθλιά του) με εντυπωσιακό βόλε, επίσης στην κίνηση, μετά από την άψογη μεταβίβαση του Πάολο Φαράγκο στο 71′.

Ωστόσο ο «καυτός» Μάουρο Ικάρντι δεν είχε… διάθεση να γίνει «θρίλερ» ο αγώνας και με το δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά και 15ο στο ιταλικό πρωτάθλημα την φετινή σεζόν, στο 83ο λεπτό, «έγραψε» το τελικό 3-1 υπέρ των «νερατζούρι» του Λουτσιάνο Σπαλέτι, οι οποίοι παρουσιάζονται πιο δυνατοί από ότι περίμεναν άπαντες το 2017-18 και αποδεικνύουν σε κάθε αγωνιστική ότι θα παλέψουν σκληρά μέχρι το τέλος για την κατάκτηση του τίτλου.