Στις 29 Αυγούστου μόνο…1-4 (vid)

Η 29η Αυγούστου θα χαρακτηριστεί πλέον ως η "μέρα το 1-4" μιας και το συγκεκριμένο σκορ εμφανίζεται συχνά στο ίδιο γήπεδο και με "θύμα" την ίδια ομάδα.

Πριν 20 χρόνια, στις 29 Αυγούστου 1998 ο ΑΡΗΣ είχε κάνει έναν… περίπατο μέσα στην Τούμπα επικρατώντας του Π.Α.Ο.Κ. με 1-4 χάρη σε δύο τέρματα του Άγγελου Χαριστέα και από ένα των Κουκίν και Πανόπουλου, έχοντας στο πλευρό του 8.000 οπαδούς του.
Σήμερα και πάλι στο ίδιο γήπεδο η γηπεδούχος ομάδα ηττήθηκε με 1-4 από την Μπενφίκα, αναγκάζοντας τους… στατιστικολόγους να χαρακτηρίζουν την σημερινή ημέρα ως “Ημέρα του 1-4”.
Η ομάδα της Πορτογαλίας βρέθηκε πίσω στο σκορ αλλά αντέδρασε με Ζαρντέλ στο 20ο λεπτό, Σάβιο στο 26ο και στο 49ο με δύο πέναλτι και Πίτσι στο 39ο λεπτό, για να επικρατήσει με 1-4 και να πάρει την πρόκριση με συνολικό σκορ 2-5.