Άλωσε το "Celtic Park" η Ρέιντζερς

Οι Προτεστάντες επικράτησαν με 2-1 μέσα στην έδρα των αιώνιων αντιπάλων τους και μείωσαν στους δυο βαθμούς την διαφορά τους από την κορυφή, όπου συνεχίζουν να βρίσκονται οι Κέλτες.

Η Σέλτικ έχασε πέναλτι στο 33ο λεπτό όταν ο Μακ Γκρέγκορ νίκησε τον τον Κρίστι και τρία λεπτά αργότερα, η Ρέιντζερς άνοιξε το σκορ με το αριστερό σουτυ του Κεντ.

Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Έντουαρντ στο 42′ για να κάνει το 1-2 με κεφαλιά ο Κάτιτς στο 56′ δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, η οποία το κράτησε μέχρι το φινάλε της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό είναι πως η Ρέιντζερς είχε να κερδίσει εννιά χρόνια στο “Celtic Park” πριν από την επικράτηση αυτή.

Κάπως έτσι, η ομάδα του Τζέραρντ πήρε τη ρεβάνς από τη μεγάλη της αντίπαλο για την πρόσφατη ήττα στον τελικό του Λιγκ Καπ, μπήκε εκ νέου στο κυνήγι του πρωταθλήματος και διεύρυναν το αήττητο σερί τους που πλέον αποτελείται από 13 νίκες και 2 ισοπαλίες. Από την άλλη, αυτή η ήττα για την Σέλτικ προήλθε μετά από 12 σερί νίκες