Κατέκτησε το κύπελλο η Τράκτορ του Χατζισαφί

Απόλυτα κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο, λίγο κόντεψε να "αυτοκτονήσει" στο δεύτερο

Εδώ και λίγα λεπτά ο Εχσάν Χατζισαφί είναι Κυπελλούχος Ιράν, αφού η Τράκτορ Σάζι επικράτησε με 3-2 επί της Εστεγκλάλ στον τελικό κυπέλλου.

Η ομάδα του 30χρονου Ιρανού -που ίσως αγωνίστηκε για τελευταία φορά με τα χρώματα της, αφού έχει προφορική συμφωνία με τον ΑΡΗ- πήρε το προβάδισμα από το 17ο λεπτό. Με ένα φοβερό δεκάλεπτο, η Τράκτορ εκτόξευσε το σκορ στο 3-0, με τέρματα 35′ και το 41′. Ο Ιρανός έβγαλε και ασίστ στο δεύτερο γκολ, με μια εξαιρετική κάθετη πάσα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έχασε τη συγκέντρωση της και δέχθηκε τέρματα στο 50′ και το 79′, αλλά αυτό δεν στάθηκε ικανό να της στερήσει τον τίτλο.