Ήττα για τον ΑΡΗ στα Τρίκαλα (59-57)

Μία φορά βρέθηκε ο ΑΡΗΣ πίσω στο σκορ αλλά ήταν αρκετή για να γνωρίσει την ήττα στα Τρίκαλα από την τοπική ομάδα σε φιλικό αγώνα με 59-57. Πρώτος σκόρερ για τους "κίτρινους" ο Γκίκας με 13 πόντους.

Ο ΑΡΗΣ μπήκε από την αρχή  στην θέση του… οδηγού και προηγήθηκε με 1-8 στο πέμπτο λεπτό και με 4-10 στο έκτο, πριν τα Τρίκαλα ισοφαρίσουν προσωρινά σε 10-10.Οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με13-15 στο τέλος της πρώτης περιόδου και με πέντε πόντους (15-20) στο 12ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ έκανε ένα σερί 9-0 για να ξεφύγει για πρώτη φοράμε διαφορά άνω των δέκα πόντων (21-32) στο 17ο λεπτό και την διατήρησε ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (26-35). Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε στο+11 (26-37) και διατηρήθηκε σε επίπεδα… ασφαλείας μέχρι το 25ο λεπτό όταν και το  σκορ ήταν 34-43.  Οι γηπεδούχοι πίεσαν για να μειώσουν και έριξαν την διαφορά στους έξι πόντους (42-48) με τηνλήξη της τρίτης περιόδου.
Ο ΑΡΗΣ ήταν κακός επιθετικά στην τέταρτη περίοδο όταν και πέτυχε μόλις εννέα πόντους ενώ δέχθηκε 17. Αποτέλεσμα αυτής της απόδοσης, οι γηπεδούχοι να μειώσουν  σε 54-55 στο 37ο λεπτό με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Γκρέιντζερ. Ο ίδιος ισοφάρισε σε 57-57 και έκανε το  59-57,ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Τα δεκάλεπτα: 13-15, 26-35, 42-48,59-57.

Aries Τρίκαλα BC: Έβανς 5 (1), Γκρέιτζερ 17 (2), Μουτακαμπίρ 7 (1), Κόμματος 3, Δεληγιάννης 8, Περούνιτσιτς 7 (1), Γιαννακίδης 3 (1), Πέτροβιτς 7 (2), Ματαλόν 2, Φούντας.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης, Πελεκάνος 5 (1), Γκίκας 13 (2), Τσακαλέρης 3 (1), Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης 2, Χαρίσης 9, Λαρεντζάκης 2, Βεζένκοφ 9 (3), Μούρτος, Αθηναίου 10 (1), Μήτογλου.