Έπεσε η Καλαμαριά, στα πλέι-οφ η Λάρισα

από Χρύσανθος Τσαλτίδης

Σπουδαίο διπλό για την Λάρισα με ένα πρώην Ηρακλειδέα, τον Γιάντση να δίνει την πρόκριση στα πλέι-οφ

Η Λάρισα πήρε μία μεγάλη νίκη με 0-1 στο Καυτανζόγλειο επί του Ηρακλή, που στην κυριολεξία αυτοκτόνησε χάνοντας πέναλτι (δεν υπήρχε καμία παράβαση στο πέσιμο του Πασά) με τον Περόνε στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ο Ηρακλής να χάσει δυο βαθμούς στην ειδική βαθμολογία. Η ΑΕΚ θα ξεκινήσει με 10 βαθμούς, ο Ηρακλής με 7 και όλοι οι υπόλοιποι χωρίς βαθμό!

Ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν ο μεγάλος χαμένος της τελευταίας αγωνιστικής, καθώς με την ήττα του 0-2 από τον Αγροτικό Αστέρα, υποβιβάστηκε στην Γ εθνική. Με το γκολ του Βελλίνη στο 58′ και το αυτογκόλ του Βαγγελόπουλου στο 65′, η ομάδα του Ευόσμου πήρε το τρίποντο στην Καλαμαριά και εξασφάλισε την συμμετοχή της στα πλέι άουτ.

Την είσοδο στα πλέι άουτ πήρε και ο Τύρναβος που επικράτησε 2-0 του Εθνικού Σερρών. Τα γκολ για τους θεσσαλούς πέτυχαν οι Λαμπρόπουλος (83′) και Αλεξίου (90+4′).

Τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής:
Ηρακλής – Λάρισα 0-1 (Γιάντσης 83′)
Απόλλων 1926 – Αγροτικός Αστέρας 0-2 (Βελλίνης 58′, Βαγγελόπουλος αυτ. 65′)
Αναγέννηση Καρδίτσας – Ολυμπιακός Βόλου 2-0 (Τζέκος 9′, Βουτσιάς 82′)
Ζάκυνθος – Πιερικός 2-1 (Κριστμάρεβιτς 38′, Πλαβούκος 82′ – Μυστακίδης 71′)
Αιγινιακός – Φωκικός 4-0 (Πολύζος 15′, Καζάκης 40′, Ίτσιος 82′, Κυνηγόπουλος 85′)
Τύρναβος–Σέρρες 2-0 (Λαμπρόπουλος 83′, Αλεξίου 90+4′).