Επική ανατροπή για Σπόρτινγκ

Στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα παρέμεινε η Σπόρτνιγκ Λισ., πραγματοποιώντας επική ανατροπή στην εντός έδρας αναμέτρησή της με τη Μπράγκα, κερδίζοντας με 3-2.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν στο ημίχρονο με 2-0, χάρις στα γκολ των Εντουάρντο και Ράφα Σίλβα, ωστόσο οι γηπεδούχοι πέτυχαν τρία τέρματα από το 57’ και μετά με τους Άντριεν Σίλβα, Μοντέρο και Σίλβα.

Στη δεύτερη θέση παρέμεινε η Πόρτο, που επικράτησε με 5-0 στην έδρα της Μποαβίστα. Τα τέρματα για τους Δράκους πέτυχαν δις ο Αμπουμπακάρ και από ένα οι Ερένα, Κορόνα, Περέιρα.

Στο ματς της Μπενφίκα με την Νασιονάλ στη Μαδέιρα, υπήρξε διακοπή στο 8ο λεπτό, αφού η πυκνή ομίχλη δεν επέτρεπε στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων να παίξουν ποδόσφαιρο.