H Φούλαμ προκρίθηκε στους «16» του Κυπέλλου Αγγλίας (vid)

Μπορεί και χωρίς τον -τιμωρημένο- Μάρκο Σίλβα στον πάγκο της η Φούλαμ! Οι «cottagers» δυσκολεύτηκαν αρκετά απέναντι στη Σάντερλαντ αλλά έφυγαν με την νίκη από το «Στάδιο του φωτός» (3-2) και μετά το 1-1 του πρώτου ματς στο Λονδίνο εξασφάλισαν την παρουσία τους στους «16» του FA Cup όπου θα αντιμετωπίσουν τη Λιντς.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τη Φούλαμ καθώς μόλις στο 8′ ο Βινίσιους υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή, την έστρωσε στον Γουίλσον και αυτός με πλασέ στην κίνηση άνοιξε το σκορ. Οι γηπεδούχοι πίεσαν αρκετά όμως δεν κατάφεραν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους να μπουν στο παιχνίδι της πρόκρισης

Στην επανάληψη, οι «μαυρόγατες» έφτασαν σε αρκετές περιπτώσεις κοντά στο γκολ. Ο Ρόμπερτς πήρε την μπάλα και εξαπέλυσε ένα φοβερό σουτ από την άκρη της μεγάλης περιοχής, όμως ο Ρόντακ πραγματοποίησε μια απίθανη επέμβαση διατηρώντας το 0-1. Η πίεση από μεριάς γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο 57′ ο Ντιαλό έκανε όμορφη ατομική ενέργεια, πάτησε περιοχή, όμως το πλασέ του από πλάγια θέση απομακρύνθηκε ξανά από τον τερματοφύλακα της Φούλαμ.
Μάλιστα, δύο λεπτά αργότερα ο Μίτροβιτς που μόλις είχε περάσει στο ματς έβγαλε ασίστ μισό γκολ στον Αντρέας Περέιρα που έκανε το 2-0. Οι γηπεδούχοι ωστόσο δεν τα παράτησαν και έτσι στο 77′ ο Τζακ Κλαρκ με φανταστικό φαλτσαριστό σουτ μείωσε σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς.
Οι Λονδρέζοι παρόλα αυτά είχαν έτοιμη την απάντηση και στο 82′ ο Κιρζαβά με σουτ έκανε το 3-1 «καθαρίζοντας» την υπόθεση πρόκριση.
Λίγο πριν το τέλος όμως ο Μπένετ βγήκε κερδισμένος, αφού κυνήγησε μια… τελειωμένη φάση και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το τελικό 3-2, το οποίο έδωσε την πρόκριση στη Φούλαμ.

ALLABOUTARIS TV! ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΣΤΙΣ 20:00 ΣΤΟ ΚΑΝΑΛΙ ΤΟΥ ALLABOUTARIS.GR ΣΤΟ YOUTUBE!