Iσόπαλο το φιλικό τεστ για Αστέρα και Λεβαδειακό

Ισόπαλο με σκορ 1-1 έληξε το φιλικό του Αστέρα με τον Λεβαδειακό στην Τρίπολη. Στο γήπεδο βρέθηκε ο Μάρτιν Άνταμ, το επικείμενο μεταγραφικό απόκτημα των Αρκάδων.

Με δύο φάσεις για τους γηπεδούχους ξεκίνησε το φιλικό, έχοντας τον ίδιο πρωταγωνιστή αλλά και ίδιο αποτέλεσμα. Αμφότερες ήρθαν από κλέψιμο στο χώρο του κέντρου μετά από πρέσινγκ, με τον Μάντζη στην πρώτη (9’) να βλέπει τον Γκροφ να αποκρούει το σουτ του, ενώ στη δεύτερη (21’) ο Έλληνας φορ έκανε το πλασέ που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Επτά λεπτά αργότερα ο Λεβαδειακός είχε τη δική του μεγάλη φάση να σκοράρει, αλλά η λόμπα του Πεδρόσο πάνω από τον Παπαδόπουλο πέρασε λίγο άουτ. Το ημίχρονο πέρασε χωρίς σκορ, με Μίλαν Ράσταβατς και Νίκο Παπαδόπουλο να αλλάζουν τις ενδεκάδες τους στο δεύτερο μέρος. Εκεί όπου ο Αστέρας  μπήκε καλύτερα και με μεγαλύτερη φρεσκάδα. Βρήκε το γκολ σε φάση διαρκείας όπου ο Τριανταφυλλόπουλος έκανε την κεφαλιά, ο Τζανδάρης την προβολή και ο Κάσσος σκόραρε άθελά του στην εστία της ομάδας του για το 1-0 στο 58ο λεπτό.

Η απάντηση για τους φιλοξενούμενους ήρθε στο 75’, όταν ο Τσιντώτας έδιωξε αρχικά αλλά ο Ρόμο πήρε το ριμπάουντ και εκτέλεσε από κοντά, έχοντας ξεχαστεί από την «κιτρινομπλέ» άμυνα για το 1-1. Το σκορ δεν άλλαξε ως το φινάλε, παρότι οι Αρκάδες είχαν καλές τελικές με Ρεγκίς και Αγγελάκη, αλλά το πολυπόθητο γκολ δεν ήρθε.

Αστέρας: Παπαδόπουλος, Άλχο, Αλάγκμπε, Γκρόζντανιτς, Χουχούμης, Ρέντζιτς, Γιαμπλόνσκι, Καλτσάς, Ζουγλής, Παλάσιος, Μάντζης

Λεβαδειακός: Γκροφ, Βήχος, Τσάπρας, Λιάγκας, Εραμούσπε, Μεχία, Λαμαράνα, Πεδρόσο, Συμελίδης, Μπάλζι, Κώστη

Δεύτερο ημίχρονο:

Αστέρας: Τσιντώτας, Άλβαρες, Καστάνιο, Γκαρθία, Τριανταφυλλόπουλος, Τζανδάρης, Μουνιόθ, Μπαρτόλο, Ρεγκίς, Τζίμας και Φαράζ. Έπαιξαν και οι Προύντζος, Αγγελάκης, Γκος.

Λεβαδειακός: Γκαραβέλης, Πλέγας, Νικολιάς, Χαμόν, Γιαμίν, Κασσός, Κασέμι, Τσάρας, Ρόμο, Γουέλερ και Σαβάλ