League Cup: «Καθάρισαν» την πρόκριση Μπράιτον και Λέστερ, 5/5 οι ομάδες της Premier League

Ο 2ος γύρος του League Cup ολοκληρώθηκε στο «Νησί», με τις ομάδες της Premier League να κάνουν το απόλυτο 5/5, περνώντας στην επόμενη φάση. Πιο συγκεκριμένα, Μπράιτον, Έβερτον, Λέστερ, Φούλαμ και Κρίσταλ Πάλας δεν δυσκολεύτηκαν απέναντι στις αντιπάλους τους και αισίως θα βρεθούν στον 3ο γύρο της διοργάνωσης.

Η εντυπωσιακή στο ξεκίνημά της στη σεζόν Μπράιτον συνέτριψε με 4-0 την Κρόουλι, με τους Γλάρους ωστόσο να… λαβώνονται από την αναγκαστική αλλαγή του νεοαποκτηθέντος Ο’Ράιλι μόλις στο 9ο λεπτό.

Η Έβερτον, μετά το 0/2 στην Premier League, πήρε μία νίκη ψυχολογίας απέναντι στην Ντόνκαστερ, την οποία νίκησε με 3-0 με τους Ιροεγκμπουνάμ, Ντιαέ και Μπέτο να χρίζονται σκόρερ.

Ο Τζόρνταν Αγιού πέτυχε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Λέστερ, στο 4-0 των Αλεπούδων κόντρα Τρανμίρ. Τα υπόλοιπα τέρματα για την ομάδα του Στιβ Κούπερ σημείωσαν οι Μανιντιντί, Εντιντί και Γουίνκς.

Η Φούλαμ «καθάρισε» μέσα σε τέσσερα λεπτά την υπόθεση πρόκριση απέναντι στην Μπέρμιγχαμ, με τα γκολ των Χιμένες και Στάνσφιλντ στο 10′ και το 14′ να διαμορφώνουν και το τελικό 2-0.

Τέλος, η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε με 4-0 της Νόριτς χάρη στα τέρματα των Καμάντα, Ματετά που βρήκε δίχτυα δις, και Έζε.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια, ξεχώρισαν οι «πεντάρες» των Στόουκ και Πρέστον στις έδρες των Μίντλεσμπρο και Χάρογκεϊτ αντίστοιχα, καθώς και η ανατροπή της Γουόλσολ επί της Χάντερσφιλντ που έκανε το εις βάρος της 0-2 σε 3-2 μέσα σε 14 λεπτά. Η Πλίμουθ του Γουέιν Ρούνεϊ αποκλείστηκε από την Γουότφορντ.