Nτόρτμουντ: Eπιστροφή στις νίκες με “τεσσάρα” κόντρα στη Χάιντενχαϊμ

Με το δεξί επέστρεψε στις υποχρεώσεις της στη Bundesliga έπειτα από τη διεθνή διακοπή η Ντόρτμουντ. Οι Βεστφαλοί επικράτησαν 4-2 της Χάιντενχαϊμ εντός έδρας βρίσκοντας δίχτυα τρεις φορές στο πρώτο ημίχρονο και άφησαν πίσω τους την ισοπαλία με τη Βέρντερ Βρέμης.

Η ομάδα του Νούρι Σαχίν άνοιξε το σκορ στο 11′ με τον Μάλεν να βρίσκει δίχτυα από ασίστ του Αντεγιέμι. Ο 22χρονος Γερμανός από δημιουργός έγινε εκτελεστής και έγραψε το 2-0 στο 17′ εκμεταλλευόμενος την ασίστ του Μπραντ.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 39′ με τον Πίρινγκερ να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από ασίστ του Τραορέ όμως πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 41′ η Ντόρτμουντ έκανε το 3-1, ξανά με τον Αντεγιέμι έπειτα από ασίστ του Ρίερσον.

Η Χάιντεχναϊμ κατάφερε να μειώσει στο 74′ με την εκτέλεση πέναλτι του Μπρόινινγκ όμως δεν μπόρεσε μέχρι το φινάλε να φτάσει στην ισοφάριση και εν τέλει η Ντόρτμουντ βρήκε εκείνη άλλο ένα γκολ, με τον Έμρε Τσαν να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι στο 90’+3′.

Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

• Ντόρτμουντ – Χάιντενχαϊμ 4-2 (11′ Μάλεν, 17′, 41′ Αντεγιέμι, 90’+3′ πεν. Τσαν – 39′ Πίρινγκερ, 74′ πεν. Μπρόινινγκ)
  • 14/09 16:30 Χόφενχαϊμ – Λεβερκούζεν
  • 14/09 16:30 Λειψία – Ουνιόν Βερολίνου
  • 14/09 16:30 Βόλφσμπουργκ – Άιντραχτ Φρανκφούρτης
  • 14/09 16:30 Γκλάντμπαχ – Στουτγκάρδη
  • 14/09 16:30 Φράιμπουργκ – Μπόχουμ
  • 14/09 19:30 Μπάγερν Μονάχου – Χόλσταϊν Κίελ
  • 15/09 16:30 Άουγκσμπουργκ – Ζανκτ Πάουλι
  • 15/09 18:30 Μάιντζ – Βέρντερ Βρέμης