LIVE: Π.Α.Ο.Κ.-ΑΡΗΣ 63-71(Τελικό)

Καλύτερος ο ΑΡΗΣ, που νίκησε τον αιώνιο αντίπαλο στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς…

Πρεμιέρα για τον ΑΡΗ στην  φετινή χρονιά με την  αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλο Ελλάδος εκτός έδρας κόντρα στον Π.Α.Ο.Κ. Χωρίς τον Τζέρεμι Χαντ οι “κίτρινοι”, στην αποστολή ο Ζήσης Σαρικόπουλος.

Πριν από λίγη ώρα οι παίκτες του ΑΡΗ έκαναν την εμφάνιση τους στον αγωνιστικό χώρο και ξεκίνησαν το ζέσταμα τους. Ο πρώτος που βγήκε ήταν ο Τζέρεμι Χαντ με πολιτικά, και έπειτα ακολούθησαν οι συμπαίκτες του.

Στο γήπεδο βρίσκεται και ο πρόεδρος του ΑΡΗ, Λευτέρης Αρβανίτης, ο οποίος θα παρακολουθήσει από κοντά το πρώτο επίσημο παιχνίδι των “κίτρινων”. Παράλληλα το “παρών” δίνουν το μέλος της διοίκησης Χρήστος Γαλιλαίας, και ο πρόεδρος της ΓΕΝΕΣΙΣ, Θόδωρος Κουρόγλου.

Oλοκληρώθηκε η παρουσίαση των δύο ομάδων, και μένουν λίγα λεπτά μέχρι το τζάμπολ της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ξεκίνησε. Η πεντάδα του ΑΡΗ αποτελείται από τους Βεζένκοφ, Χαρίση, Αθηναίου, Μποχωρίδη και Πελεκάνο. Δείτε παρακάτω τη ζωντανή εξέλιξη του:

23-20
23-23 με καλάθι και βολή του Μποχωρίδη, ισοφαρίζει για πρώτη φορά ο ΑΡΗΣ το σκορ.
32-34 δέκα δευτερόλεπτα πριν πάμε στο ημίχρονο

Ο Μούρτος έκανε βήματα στην τελευταία φάση του ΑΡΗ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον ΠΑΟΚ στα πέντε δευτερόλεπτα που είχε για να εκδηλώσει επίθεση να μην καταφέρνει να σκοράρει.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΑΡΗ να βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 34-32

54-60
54-63 με τρίποντο του αρχηγού, Αντώνη Ασημακόπουλου. Ανοιξε τη διαφορά στους 9 πόντους ο ΑΡΗΣ, δύο λεπτά πριν τη λήξη.
55-63
57-63, 1.41 πριν τη λήξη
58-63
58-65 με εύστοχες βολές του Αθηναίου, 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη και τάιμ άουτ για τον ΠΑΟΚ
58-67 με εύστοχες βολές του Μποχωρίδη
61-67
61-69 με εύστοχες βολές του Αθηναίου
63-69
63-71 με βολές του Μποχωρίδη

Το παιχνίδι έληξε. Τελικό σκορ 71-63 υπέρ του ΑΡΗ. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου παίζοντας κατά διαστήματα καλό μπάσκετ, νίκησε το συμπολίτη στο πρώτο επίσημο παιχνίδι της χρονιάς και προκρίθηκε στον ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.