LIVE: ΑΡΗΣ-Ολυμπιακός Βόλου 0-0 (Τελικό)

Ο επαναληπτικός του "Κλεάνθης Βικελίδης", ζωντανά από το AllAboutARIS

Βραδιά Κυπέλλου η αποψινή στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με τον ΑΡΗ να υποδέχεται τον Ολυμπιακό Βόλου.

Απέναντι στους “ερυθρόλευκους”, οι “κίτρινοι” καλούνται να ανατρέψουν τος εις βάρος τους 1-0 του πρώτου αγώνα και να πάρουν την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, κάτι που θα λειτουργήσει ευεργετικά στην ψυχολογία της ομάδας, ενόψει και του κρίσιμου αγώνα με τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο.

Το AllAboutARIS βρίσκεται στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, μεταφέροντας ζωντανά την εξέλιξη του αγώνα, όπως και αναλυτρικό ρεπορτάζ μετά το τέλος του, με δηλώσεις των πρωταγωνιστών και όχι μόνο.

Πριν από λίγο έγινε γνωστή η ενδεκάδα του ΑΡΗ, η οποία αποτελείται από τους: Διούδη, Ψυχογιό, Μαργαρίτη, Πουλίδο, Ελσνερ, Ηρακλή, Οικονομόπουλο, Σταυρόπουλο, Σουνά, Τάτο και Αγκάνθο.

To live του αγώνα

90`+5` Τέλος στον αγώνα. Ο ΑΡΗΣ καταφέρνει να μείνει εκτός συνέχειας του Κυπέλλου, αφού έμεινε στο 0-0 με τον Ολυμπιακό Βόλου

90`+1` Σουτ του Έλσνερ, λίγο άουτ

90` Πέντε λεπτά οι καθυστερήσεις

90` Κόκκινη στον Οικόνομοπουλο, με δέκα ο ΑΡΗΣ!

89` Κεφαλιά του Αγκάνθο, στα χέρια του Γκίτκα

88` Κοντά στο γκολ ο Βόλος με τον Γκούρμα, ο Μαργαρίτης μάρκαρε σωστά και αποσόβισε τον κίνδυνο. Πέναλτι ζητούν οι φιλοξενούμενοι

86` Κίτρινη στον Γιενκά

83` Ο Κωστούλας περνά στο παιχνίδι, στη θέση του Ρόκα

82` Κίτρινη στον Μανιά

78` Μακρινό σουτ του Ρόκα, δεν απειλεί την εστία του ΑΡΗ

75` Τεράστια ευκαιρία για τον ΑΡΗ να ανοίξει το σκορ, με τον Αγγελούδη εξ επαφής να στέλνει την μπάλα άουτ με κεφαλιά

74` Δεύτερη αλλαγή για το Βόλο, Γκούρμα αντί Μπρέσκα

70` Ολοκληρώνει τις αλλαγές του ο Μιλίνκοβιτς, παίρνοντας και τον Νίκο Αγγελούδη στο ματς, αντί του Σταυρόπουλου

68` Πρώη κίνηση από τον Ρόκκα, που βγάζει Γκέσιο και περνά τον Πόνσε

62` Μανιάς αντί Σουνά, στη δεύτερη αλλαγή του ΑΡΗ

58` Επικίνδυνη σέντρα του Μπρέσκα από τα δεξιά, ο Διούδης μαζεύει προ του Γκέσιου

55` Ωραίο σουτ του Καπετάνου από μακρινή απόσταση, λίγο άουτ η μπάλα

53` Κίτρινη στον Σουνά

48` Ωραία αντεπίθεση του Ολυμπιακού Βόλου, με τον Γιενκά να σουταρεί, αλλά να μην σημαδεύει σωστά

46` Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο στο “Βικελίδης”, καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες

45` Ο Σιδηρόπουλος δεν `εδωσε καθυστερήσεις, στέλοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45` Επικίνδυνο σουτ του Γιενκά από πλάγια θέση, λίγα μέτρα από το αριστερό δοκάρι του Διούδη

36` Πρώτη αλλαγή για τον Μιλίνκοβιτς, και αναγκαστική, με τον Νταμαρλή να περνά στη θέση του Ηρακλή

31` 54%-46% η κατοχή για τον ΑΡΗ

22` Σουτ του Γκέσιου, δεν ανησυχεί ο Διούδης

16` Κοντά στο 1-0 ο ΑΡΗΣ, που πήρε την κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, μετά από φάουλ του Τάτου, με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ

14` Πρώτη φάση για τον ΑΡΗ, με το μακρινό σουτ του Πουλίδο να φεύγει ψηλά από τα δοκάρια του Γκίτκου

4` Εμφανής η διάθεση του ΑΡΗ στα πρώτα λεπτά να πιέσει, ψάχνοντας διαδρόμους στην άμυνα του Ολυμπιακού Βόλου

1` Έναρξη του αγώνα στο “Κλεάνθης Βικελίδης”, με τον Ολυμπιακό Βόλου στη σέντρα

Το pre-game

*Αρκετά διαφοροποιημένος, σε σχέση με τον αγώνα κόντρα στον Πλατανιά, θα παραταχθεί απόψε ο ΑΡΗΣ. Ο Μιλίνκοβιτς θα προχωρήσει σε αλλαγές στην ενδεκάδα, αφού εκτός από τις επιστροφές των Αγκάνθο, Πουλίδο και Οικονομόπουλου, έχει αφήσεις εκτός τους Ουντότζι, Παπαδόπουλο, Τριανταφυλλάκο και Ίμπε, για διαοφρετικούς λόγους.

**Όσον αφορά τον Αγκάνθο, η συμμετοχή του παραμένει ερωτηματικό, λόγω των γνωστών του ενοχλήσεων στο γόνατο. Δενμ θα πρέπει να θεωρηθεί πάντως απίθανη, η χρησιμοποίηση του από τον Σέρωο στην αρχική ενδεκάδα.
***Με πολλές αλλαγές θα παραταχθεί και ο Ολυμπιακός Βόλου. Στους “20” που ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη, δεν συμπεριλαμβάνονται οι Ακόστα, Κατσιαρός, Ολίσε και Δεινόπαππας, που είναι τραυματίες και έτσι παρέμειναν στο Βόλο.

****Με μια ματιά στην προϊστορία των δύο ομάδων για το Κύπελλο, διαπιστώνεται πως ο ΑΡΗΣ έχει το πάνω χέρι, αφού στις δύο φορές που έχει υποδεχθεί τους Βολιώτες για τον εν λόγω θεσμό, μετράει ισάριθμες νίκες, με 4-1 και 6-0! Ευνοϊκή πάντως είναι και οι αριθμοί του πρωταθλήματος, αφού οι “κίτρινοι” σε οκτώ ματς, έχουν οκτώ νίκες, ενώ δύο έληξαν ισόπαλα.

Διαιτητής: Ααστάσιος Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Βοηθοί: Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας), Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας)

4ος: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΡΗΣ (Μιλίνκοβιτς): Διούδης, Ψυχογιός, Μαργαρίτης, Πουλίδο, Ελσνερ, Ηρακλής, Οικονομόπουλος, Σταυρόπουλος, Σουνάς, Τάτος, Αγκάνθο.

Ολυμπιακός Βόλου (Ρόκκα): Γκίτκος, Γιαλούσης, Καρράς, Αρβανίτης, Μελλίσης, Ρόκας, Καπετάνος, Πινδώνης, Γκέσιος, Πένκα, Μπρέσκα