Με την… ψυχή στο στόμα ο ΑΡΗΣ (67-65)

Μία αγχωτική νίκη και κυριολεκτικά στην τελευταία φάση, πήρε ο ΑΡΗΣ ο οποίος κέρδισε την Κηφισιά με 67-65, με τους φιλοξενούμενους να έχουν την τελευταία επίθεση αλλά να είναι άστοχος ο Σιούτης σε τρίποντο. Κορυφαίοι για τον ΑΡΗ οι Γκίκας, Βεζένκοφ.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να επιβάλλει τονρυθμό του από την αρχή και να αποβάλλει το άγχος, όμως η Κηφισιά μπόρεσε να αντισταθεί και να προηγηθεί με 6-8 στο τέταρτο λεπτό αλλά και με 12-17 στο όγδοο. Οι «κίτρινοι» με κορυφαίο τον  Μποχωρίδη έκαναν ένα σερί 5-0 για να ισοφαρίσουν σε 17-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Το σερί των «κίτρινων»συνεχίστηκε και στην δεύτερη περίοδο με την διαφορά να φτάνει στους επτά πόντους (26-19) στο 13ο λεπτό και στο επιμέρους σκορ στο 14-2 για τον ΑΡΗ. Προσωρινά με τον Τσαλδάρη η Κηφισιά μείωσε σε 31-30 αλλά οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα έξι πόντων (37-31) στο τέλος του πρώτου  ημιχρόνου. Στη Τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να ξεφύγει, προηγήθηκε με 39-33 αλλά η Κηφισιά δεν έμεινε πίσω… μειώνοντας σε 47-46. Χρειάστηκαν πόντοι από Αθηναίου και ένα τρίποντο του Γκίκα για το +5 (51-46) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ είχε το προβάδισμα (56-48) αλλά η Κηφισιά χάρη στους Κρόκερ και Λιακόπουλο ισοφάρισε σε 56-56 με ένα σερί 8-0, ενώ με καλάθι του Λιακόπουλου προηγήθηκε με 60-61. Ο Άρης αρχικά με τρίποντο Βεζένκοφ προηγήθηκε με 63-61, ο Λιακόπουλος έκανε το 63-63, ο Γκίκας το 65-63 ενώ ο Γκάρετ ισοφάρισε σε 65-65. Ο Πελεκάνος πήρε την τελευταία επίθεση και με καλάθι ανάμεσα από τρεις αντιπάλους έκανε το 67-65. Η Κηφισιά προσπάθησε να εκμεταλλευτεί τον Τσαλδάρη στην τελευταία επίθεση, αυτός πιέστηκε και πάσαρε στον Σιούτη, το τρίποντο του οποίου ήταν άστοχο, με τον ΑΡΗ να παίρνει μία αγχωτική νίκή. Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-31, 51-46,67-65.
ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 7,Πελεκάνος 11, Γκίκας 17 (4),Τσακαλέρης 4, Ασημακόπουλος 1, Χαρίσης 2, Βεζένκοφ 15 (3), Μούρτος  2, Αθηναίου 8 (1).
ΚΗΦΙΣΙΑ: Βασίλιεβιτς 1, Λιακόπουλος 17, Κρόκερ 25 (3), Μανουδάκος, Σιούτης, Γκάρετ 7, Πετροδημόπουλος 4, Γουντς, Τσαλδάρης 9 (3),Μπάρλος 2.