Πάλεψε όσο άντεξε…

Ο ΑΡΗΣ πάλεψε μέχρι το 32ο λεπτό κόντρα στον Παναθηναικό, όμως δεν είχε δυνάμεις για την μεγάλη ανατροπή και ηττήθηκε με 59-75. Οι "κίτρινοι" πλησίασαν στους δύο πόντους στο 22ο λεπτό όμως κάπου εκεί και τα… σφυρίγματα των διαιτητών έδωσαν πλεονέκτημα στους φιλοξενούμενους.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να μπει δυνατά και προηγήθηκε με 3-0 αλλά η συνέχεια ανήκε στον Παναθηναικό ο οποίος με 100% από τα 6.75 έκανε ένα σερί 13-0 και προηγήθηκε με 3-13. Οι «κίτρινοι» αντέδρασαν κυρίως με την είσοδο του Σαρικόπουλου ο οποίος έκανεότι ήθελε μέσα στην ρακέτα του Παναθηναικού. Έτσι η διαφορά έπεσε στους πέντε πόντους (8-13) και έμεινε στους επτά στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (15-22).

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ και πάλι με κορυφαίο τον Σαρικόπουλου μείωσε σε 23-26 στο 14ο λεπτό και σε 25-28. Ο Παναθηναικός σε εκείνο το διάστημα απάντησε με ένα σερί 7-0 για να προηγηθεί με 25-35. Οι «κίτρινοι» και πάλι προσπάθησαν να μειώσουν και τα κατάφεραν σε 34-41 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο Πελεκάνος πέτυχε επτά πόντους και ο ΆΡΗΣ μείωσε σε 41-43 στο 23ο λεπτό και έδειχνε έτοιμος για τηνανατροπή. Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναικός απάντησε με ένα επιμέρους σκορ 3-10 για να προηγηθεί με 44-53 στο 26ο λεπτό.Οι «κίτρινοι» προσπάθησαν όμως σε εκείνο το διάστημα κάποια σφυρίγματα κράτησαν τον Παναθηναικό στο +7 (52-59) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ μείώσε σε 54-61 αλλά δεν μπόρεσε να βρει τις δυνάμεις για την μεγάλη ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μία διαφορά ασφαλείας και επικράτησαν τελικά με 59-75.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 34-41, 52-59, 59-75.

ΑΡΗΣ: Μποχωρίδης 5 (1),Πελεκάνος 9 (1), Γκίκας 7 (1), Ασημακόπουλος 2 (11ρ.), Λαρεντζάκης 3 (1), Χαρίσης, Βεζένκοφ 13 (1), Σαρικόπουλος 11, Μούρτος  2, Αθηναίου 7.

Παναθηναικός: Μπράμος 2, Κάρι, Μπατίστ 8, Φώτσης11 (2), Ούκιτς 5, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 13 (3),Γκιστ 10 (1), Παππάς 10, Γιάνκοβιτς, Μασιούλις 6.