Από τον Μπούντιμιρ στο Μπαντιμπαγκά

Η παράδοση που θέλει τον Εργοτέλη και τον ΑΡΗ να αναδεικνύονται ισόπαλοι στο Παγκρήτιο συνεχίστηκε για τέταρτο συνεχόμενο παιχνίδι.

Πιστοί στο… ραντεβού τους με την ισοπαλία ήταν ο Εργοτέλης και ο ΑΡΗΣ. Οι δύο ομάδες μετρούν τέσσερις συνεχόμενες ισοπαλίες στο Παγκρήτιο. Οι δύο τελευταίες μάλιστα έχουν ένα κοινό σημείο. Το σημερινό 3-3 και το προ διετίας 1-1 διαμορφώθηκαν από τους γηπεδούχους στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Όπως σήμερα έτσι και τότε ο ΑΡΗΣ είχε το προβάδισμα αλλά δεν πήρε τη νίκη στις καθυστερήσεις του αγώνα. Σήμερα οι «κίτρινοι» δέχθηκαν το γκολ από τον Μπαντιμπαγκά στο 90+5’, τον Οκτώβριο του 2011 το είχαν δεχτεί στο 90+3’ από τον Μπούντιμιρ. Τότε προβάδισμα στους φιλοξενούμενους του Σάκη Τσιώλη είχε δώσει ο Σανκαρέ στο 45’.

Πριν από αυτά τα δύο παιχνίδια η ιστορία κατέγραψε δύο «λευκές» ισοπαλίες τις σεζόν 2009/10 (17/10/2009) και 2010/11 (23/1/2011).