Επιστροφή στις νίκες

Ο ΑΡΗΣ επέστρεψε στις νίκες και μάλιστα με μία επιβλητική εμφάνιση επί του ΚΑΟ Δράμας, επικρατώντας με 77-59. Κορυφαίοι για τους "κίτρινους" οι Τσακαλέρης και Πελεκάνος.

Ο ΚΑΟΔ αιφνιδίασε τον ΑΡΗ ο οποίος έδειξε να  έχει επιπλέον πίεση για την νίκη, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα κυρίως χάρη στον Τζόουνς. Η ομάδα της Δράμας προηγήθηκε με 5-8 στο τρίτο λεπτό, πριν οι «κίτρινοι» πάρουν για πρώτη φορά… κεφάλι στο σκορ με 9-8. Όμως και πάλι ο ΚΑΟΔ βρέθηκε στην θέση του… οδηγού όταν και προηγήθηκε με 12-16 και 14-18 στο δέκατο λεπτό.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο ΑΡΗΣ βελτιώθηκε αρχικά στην  άμυνα, κρατώντας μακριά από το καλάθι του τον Τζόουνς και μπόρεσε να κάνει ένα επιμέρους σκορ 8-2 για να προηγηθεί με 22-20 στο 12ο λεπτό, ενώ κατάφερε με κορυφαίο τον Πελεκάνο να κάνει ένα νέο σερί και να βρεθεί στο +9 (34-25) στο 19ο λεπτό, με το 35-26 να είναι αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ… καθάρισε την νίκη. Σε αυτό βοήθησε η εξαιρετική του άμυνα, μιας και ο ΚΑΟΔ έμεινε άποντος για περίπου τέσσερα λεπτά, διάστημα στο οποίο οι «κίτρινοι» εκμεταλλευόμενοι και τον εκνευρισμό των φιλοξενούμενων λόγω των τεχνικών ποινών του Τζόουνς (ο οποίος θα έπρεπε να είχε αποβληθεί για χτύπημα στον Βεζένκοφ), ώστε να προηγηθούν με 45-31 αλλά και με 55-31, ολοκληρώνοντας ένα σερί 15-0. Στην τέταρτη περίοδο ο ΑΡΗΣ διατήρησε την διαφορά ασφαλείας μέχρι το τελικό 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 34-25, 58-38, 77-59.
ΑΡΗΣ:  Μποχωρίδης 9 (2), Χαντ, Πελεκάνος 13, Τσακαλέρης 11, Ασημακόπουλος 4, Πουλιανίτης,Χαρίσης 10 (10ρ.), Λαρεντζάκης, Βεζένκοφ 9 (2), Μούρτος 9 (2), Αθηναίου 12, Μήτογλου.
ΚΑΟ Δράμας: Σλαφτσάκης 8 (10, Τζόουνς 19 (2), Στίγγερς 7 (1), Μπράουν 9 (1), Βον, Μάρκοβιτς, Σπυριδωνίδης,Μπάβτσιτς, Ζάρας 3, Μπένας 11, Χρυσικόπουλος, Κολοβής 2.