Πάλεψε αλλά λύγισε από τον Παναθηναϊκό

Επιστροφή στις ήττες για το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του ΑΡΗ που δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση του Παναθηναϊκού στο κλειστό της Πυλαίας για την 6η αγωνιστική της Volleyleague.

Οι “κιτρινόμαυρες” αθλήτριες μετά την πολύ καλή εμφάνιση που συνδυάστηκε με νίκη στην Νάξο την προηγούμενη εβδομάδα, ήθελαν ακόμα ένα θετικό αποτελέσμα μπροστά στον κόσμο τους ωστόσο αυτό δεν ήρθε.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με δύο σετ και ο ΑΡΗΣ μείωσε σε 1-2, αποκτώντας και ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Τα κορίτσια μπήκαν καλά και στο 4ο σετ και παρά το γεγονός πως είχαν αποκτήσει μία μικρή διαφορά, οι “πράσινες” την ψαλίδισαν, πέρασαν μπροστά και πανηγύρισαν τη νίκη με 1-3 μέσα στο ΔΑΚ Πυλαίας.

Πως εξελίχθηκε το ματς

Οι “κιτρινόμαυρες” έχασαν μεγάλη ευκαιρία, αφού στο δεύτερο και το τέταρτο σετ προηγήθηκαν με διαφορές πέντε πόντων, όμως τα έχασαν αμφότερα, με αποτέλεσμα να έρθει η ήττα.

Ο ΑΡΗΣ δεν κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ, το οποίο κατέληξε στις φιλοξενούμενες με 19-25.

Ο ΠΑΟ ξεκίνησε με 0-3 στο δεύτερο σετ, όμως οι “κιτρινόμαυρες” αντέδρασαν και πέρασαν με 9-6 και 14-8. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 14-12 αλλά ο ΑΡΗΣ έκανε το 17-12. Νέα ανατροπή για το 19-18 και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 20-20 και πέρασε 20-22. Ο ΑΡΗΣ έκανε το 22-22 αλλά το σετ έληξε 22-25 για το 0-2.

Το τρίτο σετ ξεκίνησε ισορροπημένα (5-5) αλλά ο Παναθηναϊκός έκανε το 6-9. Διατήρησε το προβάδισμα με 11-14 αλλά ο ΑΡΗΣ αντεπιτέθηκε και πέρασε 15-14 και κάνοντας ξέσπασμα πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (19-15). Ο ΠΑΟ μετέτρεψε το 22-19 σε 22-21 και το 24-22 σε 24-24, όμως ο ΑΡΗΣ κατέκτησε το σετ με 26-24.

Ο ΑΡΗΣ άρχισε δυνατά το 4ο σετ και προηγήθηκε με 3-1 και 6-2. Με συνεχόμενα μπλοκ – άουτ οι “κιτρινόμαυρες” έγραψαν το 10-4. Ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 10-8, όμως ο ΑΡΗΣ έκανε το 13-9 και διατήρησε τη διαφορά (15-11). Οι γηπεδούχες μετέτρεψαν το 15-13 σε 18-13 αλλά ο Παναθηναϊκός έμεινε ζωντανός (18-17). Ο ΑΡΗΣ πήρε κρίσιμους πόντους (22-20) αλλά δέχτηκε σερί 0-5 για το 22-25 και το 1-3 στα σετ.

Τα σετ: 19-25, 22-25, 26-24, 22-25