Εύκολη νίκη κόντρα στον Ηρακλή

Σε περίπατο μετέτρεψε το ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Α2 με τον Ηρακλή η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ, κερδίζοντας με 57-39 την αντίστοιχη του "Γηραιού".

Οι «κίτρινες», στηριζόμενες, κυρίως, στην δυνατή τους άμυνα κατάφεραν να πάρουν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα και να «χτίσουν» διαφορά ασφαλείας στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα του κόουτς Ατακτίδη ανέβασε κι άλλο την απόδοσή της, δεν επέτρεψε σε κανένα σημείο του αγώνα στις «κυανόλευκες» να βρούνε ρυθμό, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη από το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ο ΑΡΗΣ δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον αντίπαλό του, φτάνοντας σε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-12, 25-16, 44-31, 57-39

Διαιτητές: Καρκαλέτσης-Τζιοπάνος Γ.

ΑΡΗΣ(Ατακτίδης): Τσινέκε Κ., Βουλγαράκη 14(12ρ., 4ασ.), Αντωνιάδου Α., Αντωνιάδου Σ. 2, Κιλαζίδου 2(4ασ.), Γιαννοπούλου 19(15ρ.), Τράντα 9(1), Ακσεχέρογλου 7, Χρηστίδου 2, Παπαρδέλα 2.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Πολυμένης): Παπαβασιλείου 4, Ντάλα 3, Τσουμπερλή 2, Οικονόμου 3(1), Γεροστεργίου 7, Λογδανίδου 6, Ξανθοπούλου, Ψάρρα 12(2), Μαρκουλάκη 2, Κομνηνού.