Νέα νίκη για τις γυναίκες

Την 18η νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η γυναικεία ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ, ξεπερνώντας το εμπόδιο της Ολύμπιας Λάρισας με 56-68.

Οι “κίτρινες” είχαν τον έλεγχο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και προηγούνταν στο σκορ. Στο δεύτερο δεκάλεπτο με διαδοχικές αποτελεσματικές άμυνες που οδήγησαν σ’ εύκολα καλάθια στο ανοιχτό γήπεδο, ανέβασαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφιο νούμερο, θέτοντας στέρεες βάσεις για τη νίκη.

Στην επανάληψη, οι παίκτριες του Γιώργου Ατακτίδη συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, δεν επέτρεψαν στην αντίπαλη ομάδα να επανέλθει στην διεκδίκηση της νίκης και πήραν τελικά το ροζ φύλλο αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 26-38, 35-52, 56-68

Ολύμπια Λάρισας (Καπνιά): Νταουντάκη, Δεληγιάννη 15, Κουτσουνούρη 20(1), Χαβαλέ 6, Ράπτη 2, Κυριτσάκα, Σουλιώτη 4, Καλίδη 9.

ΑΡΗΣ (Ατακτίδης): Τσινέκε Κ. 6, Σικαλίδου, Τσινέκε Ε. 11, Βουλγαράκη 10, Θωμόγλου, Αντωνιάδου Α. 4, Κιλαζίδου 8, Γιαννοπούλου 17, Τράντα 8, Ακσεχέρογλου 4