Επέστρεψαν στις νίκες οι έφηβοι

Η εφηβική ομάδα μπάσκετ του ΑΡΗ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, κερδίζοντας εκτός έδρας τον Αχιλλέα Τριανδρίας με 86-64.

Οι «κίτρινοι» δεν μπήκαν με την απαιτούμενη ενέργεια και συγκέντρωση στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας το δικαίωμα στους αντιπάλους τους να πάρουν προβάδισμα 8 πόντων (23-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίκτες του ΑΡΗ σοβαρεύτηκαν και ανεβάζοντας την απόδοσή τους σε άμυνα κι επίθεση, κατάφεραν ν’ αντιστρέψουν την κατάσταση και να κλείσουν το πρώτο μέρος με προβάδισμα τριών πόντων (37-40).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι «κίτρινοι» συνέχισαν στο ίδιο υψηλό τέμπο, επέβαλλαν τον δικό τους ρυθμό στο παρκέ και «έχτισαν» διψήφια διαφορά στο σκορ, φτάνοντας τελικά με άνεση στη νίκη.

Κορυφαίος  για τον ΑΡΗ ήταν ο Καλαϊτζάκης με 20 πόντους ενώ από την πλευρά των γηπεδούχων ξεχώρισε ο Αθανασίου με 19.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 37-40, 42-56, 64-86

Αχιλλέας Τριανδρίας (Χατζόπουλος): Τσολάκης, Περισάκης, Καλαϊτζίδης 6, Αθανασίου 19, Μουχτάρης 12(2), Φλιώνης 1, Τσέτης, Κομνιανίδης 17(2), Καραβασίλης 4(1), Γεωργάκης, Παπανικολάου 2, Ιωαννίδης 3.

ΑΡΗΣ (Μπουσβάρος): Καλαϊτζάκης 20(3), Αθαναηλίδης 4, Σιδηροηλίας 6, Κουρτίδης 3, Γουναρόπουλος 10, Δημητρακάς 8, Χατζόπουλος, Κάτος 13, Κογκαλίδης 10, Βουλγαρόπουλος 10, Τρετιάκοβ 2.