F1 – Αυστρία:Ταχύτερος ο Φερστάπεν στο FP1 παρά τα μηχανικά προβλήματα

Το Grand Prix Αυστρίας, το ενδέκατο φετινό αγωνιστικό τριήμερο της Formula 1, ξεκίνησε με τη μοναδική περίοδο ελεύθερων δοκιμών στo Red Bull Ring. Ομάδες και οδηγοί είχαν μόλις 60 λεπτά στη διάθεσή τους ώστε να βρουν το κατάλληλο στήσιμο για τα μονοθέσιά τους και παράλληλα να μάθουν όλα τα μυστικά της διαδρομής. Επειδή στο τριήμερο έχουμε και Αγώνα Σπριντ το πρόγραμμα διαφέρει σημαντικά από τα άλλα GP.

Ταχύτερος μετά τα 60 λεπτά του FP1 ήταν ο Μαξ Φερστάπεν της Red Bull Racing. Ο Ολλανδός οδηγός, παρά τα προβλήματα αξιοπιστίας, σημείωσε στο τέλος της διαδικασίας το 1:05,685 με τη μαλακή γόμα ελαστικών και πήρε την 1η θέση. Δεύτερος ήταν ο Όσκαρ Πιάστρι της McLaren Racing, o oποίος βρέθηκε 0,276 δευτερόλεπτα πίσω από τον παγκόσμιο πρωταθλητή. Στην 3η θέση βρέθηκε ο Σαρλ Λεκλέρ της Scuderia Ferrari, με την ιταλική ομάδα να έχει ένα υποτονικό ξεκίνημα στο αγωνιστικό τριήμερο.

Στην 4η θέση ήταν ο Κάρλος Σάινθ με τη δεύτερη SF-24 ενώ 5ος ήταν ο Λιούις Χάμιλτον της Mercedes-AMG. O 7 φορές παγκόσμιος πρωταθλητής ήταν ο πρώτος στην κατάταξη που δεν φόρεσε τη μαλακή γόμα ελαστικών και η επίδοσή του σημειώθηκε με φθαρμένη σκληρή γόμα ελαστικών της Pirelli. H γερμανική ομάδα έδειξε στο πρώτο μισό της διαδικασίας πως έχει εξαιρετική ταχύτητα.

Ο Έστεμπαν Οκόν της Alpine πήρε μια εξαιρετική 6η θέση μπροστά από τους Λανς Στρολ με Aston Martin και Τζορτζ Ράσελ με Mercedes. O Γιούκι Τσουνόντα έφερε την RB εντός 10άδας την οποία συμπλήρωσε ο Φερνάντο Αλόνσο.

Ο Λάντο Νόρις ήταν καθοδόν για έναν πολύ γρήγορο χρόνο με τη μαλακή γόμα ελαστικών όμως δεν ολοκλήρωσε την προσπάθειά του. Ο Βρετανός έκανε λάθος στη στροφή 4 και βγήκε εκτός πίστας. Η McLaren έχει φέρει ένα σημαντικό πακέτο αναβαθμίσεων στην Αυστρία.

Η κόκκινη σημαία έκανε την εμφάνισή της στο 32ο λεπτό της διαδικασίας και η δράση διεκόπη. Ο Μαξ Φερστάπεν αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα και σταμάτησε στην ευθεία εκκίνησης/τερματισμού. Ωστόσο το πρόβλημα ήταν μικρό και ο Ολλανδός επέστρεψε γρήγορα στην πίστα.