Βιλερμπάν – Μπασκόνια 81-88: Απόδραση με… εξωγήινο Χάουαρντ

Μεγάλο διπλό της Μπασκόνια στην έδρα της Βιλερμπάν. Ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν συγκλονιστικός με 35 πόντους (ρεκόρ καριέρας) και 8/13 τρίποντα και οι Βάσκοι επικράτησαν με 88-81. Έτσι πήγαν στο 5-4, ρίχνοντας στο 2-7 τους Γάλλους. Η Μπασκόνια έχει 4 σερί νίκες στη Euroleague (με τον Ιβάνοβιτς στον πάγκο).

Για τους νικητές του Ιβάνοβιτς, εκτός του Χάουαρντ, ο Μονέκε είχε 19 με 12 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ στους 15 σταμάτησε ο Κοστέλο. Από την άλλη ο Σκοτ είχε 22 πόντους.

Ο Ποτζέκο αποβλήθηκε προς το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, αφού διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στους διαιτητές για ένα φάουλ. Δεν του χαρίστηκαν.

Το ματς
O Σκοτ έκανε το 11-7 για τη Βιλερμπάν στα μέσα της πρώτης περιόδου, ενώ ο ίδιος παίκτης με 5 σερί πόντους έκανε το 25-14 στο 7′, βάζοντας δύσκολα στην ομάδα του Ιβάνοβιτς. Ο Μονέκε μείωσε σε 27-19, ένα λεπτό πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Η ομάδα του Ποτζέκο ξέφυγε με 37-23 χάρη στο καλάθι του Λι, όμως η Μπασκόνια δεν πτοήθηκε. Βρήκε τα πατήματα της και μείωσε σε 45-40 χάρη στο τρίποντο του Κοστέλο. Ο ίδιος διαμόρφωσε το 49-42 στο ημίχρονο.

O Xάουαρντ ήταν ασταμάτητος και έκανε το 58-56, φτάνοντας στους 25 πόντους. Ο Λοβέρν ισοφάρισε σε 62-62, τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Ο Σκοτ συνέχισε να… βομβαρδίζει και με τρίποντο από τη γωνία έκανε το 65-64. Η Μπασκόνια απάντησε και εκμεταλλεύτηκε την αποβολή του Ποτζέκο, φτάνοντας στο 65-73 με τον Ντίεθ.

Ο Καουντί κάρφωσε για το 73-76 στο 35′. Ο Χάουαρντ έβαλε μεγάλο τρίποντο από τη γωνία για το 79-83, ένα λεπτό για το τέλος, ενώ ο Ραιέστε έκανε το 79-87, 28 δευτερόλεπτα για το τέλος και κλείδωσε το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 49-42, 65-73, 81-88