«Διπλό» για την Βίρτους στην Μαδρίτη

Είναι εδώ η Βίρτους Μπολόνια! Με ένα καταπληκτικό δεύτερο ημίχρονο επιβλήθηκε 95-92 της Ρεάλ στη Μαδρίτη για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις δύο νίκες. Λούντμπεργκ με 18, Μπακό με 16 και Τεόντοσιτς με 14 πόντους ξεχώρισαν από την ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο, ενώ ο φοβερός Γκάμπριελ Ντεκ με 28 πόντους δεν έφτανε για τους πρωταθλητές Ισπανίας που έφτασαν τις τρεις ήττες.

Η «βασίλισσα» άρχισε δυνατά το ματς και με τρίποντα του Χεζόνια προηγήθηκε με 21-14 και 27-18, ενώ ο Κορνελί «έγραψε» το 30-20 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι κάτοχοι του Eurocup, ωστόσο, με αιχμή τον Μπακό μάζεψαν γρήγορα τη διαφορά πλησιάζοντας στο σουτ, 40-38 λίγο πριν το ημίχρονο (45-41). Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου με τρίποντο του Χάκετ, 49-50 κι έφτασαν μέχρι και το +6, 64-70, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Λούντμπεργκ και Μπακό έκαναν θραύση για την Βίρτους, που με εξαιρετικό μπάσκετ έφτασε στο +15, 67-82, επτά λεπτά πριν το τέλος. Οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα και με τον Ντεκ να κάνει «όργια» πλησίασαν στους τέσσερις, 83-87, με 2:15 να απομένουν. Ο Τεόντοσιτς πέτυχε ένα κρίσιμο καλάθι για το +6 στα 61’’ για το τέλος, αλλά το γκολ-φάουλ του Γιαμπουσέλε έφερε το ματς στο σουτ, 88-91, στα 22’’. Ο Κορντινιέ με δύο βολές έγραψε το 88-93, με τον Χεζόνια να απαντά για τρεις στα 14’’, 91-93.

Δεκάλεπτα: 24-18, 45-41, 64-70, 92-95