«Διπλό» του Παναθηναϊκού στη Λιόν

Τρεις σερί ήττες ήταν πολλές για τον Παναθηναϊκό!
Οι «πράσινοι» έκαναν πειστική εμφάνιση στην «LDLC Arena» και πήραν σημαντικό «διπλό» επί της Βιλερμπάν με σκορ 89-81, φτάνοντας στο 7-7 χάρη στην τρομερή εμφάνιση του Κώστα Σλούκα, που έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με τα πράσινα!
Ο αρχηγός του «τριφυλλιού» μέτρησε 12 ασίστ, ρεκόρ καριέρας, όμως συνόδεψε την επίδοσή του αυτή μαζί με 18 πόντους και 5 ριμπάουντ, φτάνοντας τους 29 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης. Με αυτόν «μαέστρο», οι «πράσινοι» έμειναν ψύχραιμοι στην αντεπίθεση της Βιλερμπάν, που επέστρεψε απο το -16 (25-41) και διεκδίκησε τη νίκη, όμως δεν κατάφερε να την πάρει χάρη σε μεγάλα σουτ από τον Σλούκα, αλλά και τους Μήτογλου, Γκριγκόνις.
Ο Λιθουανός ήταν και ο πρώτος σκόρερ του αγώνα με 19 πόντους και 5/9 τρίποντα, ενώ ο Μήτογλου έκανε επίσης double double με 16 πόντους και 11 ριμπάουντ. 14 πόντους είχε ο Λεσόρ και 13 ο Ναν, ενώ βοήθησε πολύ στην τέταρτη περίοδο με τα ριμπάουντ και το rim protection o Κώστας Αντετοκούνμπο (2 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 2 τάπες σε 8 λεπτά). Επέστρεψε μετά από καιρό ο Χουάντσο Ερνανγκόμεθ, που είχε 3 πόντους και 3 κλεψίματα όμως χρειάζεται ακόμη ρυθμό.
Από τους ηττημένους, που έμειναν στο 2-12 και δεν κατάφεραν ούτε αυτή τη φορά να πάρουν νίκη στο νέο γήπεδό τους, 17 πόντους είχε ο Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό, ενώ 13 είχε ο Γιουσουφά Φαλ και 10 μαζί με 11 ριμπάουντ ο Ζοφρί Λοβέρν.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 36-45, 60-64, 81-89