Ισραήλ – Ελλάδα 88-77: Τη λύγισαν οι απουσίες και παίζει για την 7η θέση

Τα ζητήματα του σουτ και των απουσιών ήταν αρκετά για να αφήσουν την Ελλάδα σε ρόλο δευτεραγωνίστριας απέναντι στο Ισραήλ, με την ήττα (88-77) να έρχεται μοιραία. Στο παιχνίδι κατάταξης για τις θέσεις 5-8 η Εθνική χωρίς τους Αβδάλα, Καμπερίδη και Καλλιοντζή, σκόραρε μόλις 5/23 τρίποντα, την ώρα που οι αντίπαλοί της μέτρησαν 15/29.

Ο Σαμοντούροφ αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας με 17 πόντους (5/7 2π., 1/2 3π.) και 8 ριμπάουντ ενώ ο Λιοτόπουλος ολοκλήρωσε με double-double έχοντας 17 πόντους (3/9 2π., 2/5 3π.) και 12 ριμπάουντ αντίστοιχα αλλά τίποτα από όλα αυτά δεν ήταν ικανό να γυρίσει μια διαφορά 27 πόντων παρά την υπερπροσπάθεια στο 3ο δεκάλεπτο.

Η Εθνική θα διεκδικήσει την 7η θέση στο EuroBasket U18 με αντίπαλο τη Σλοβενία το απόγευμα της Κυριακής (30/7).

Ο αγώνας
Η άμυνα της Ελλάδας δεν μπορούσε να σταματήσει το Ισραήλ, στο ξεκίνημα αλλά κανείς δεν περίμενε την εξέλιξη του ημιχρόνου μετά το 28-21. Η Εθνική έπαθε μπλακ άουτ και στις δύο πλευρές του γηπέδου και έτσι οι Ισραηλινοί πάτησαν το γκάζι για να εξαφανιστούν στον ορίζοντα, αφού προηγήθηκαν με 45-28 στα μέσα του ημιχρόνου και 60-36 μετά του καλάθι του Ντολίνσκι.

Τα τραγικά ποσοστά της Ελλάδας στο μακρινό σουτ υπερκαλύφθηκαν από την άμυνά της. Με έναν ξέφρενο ρυθμό από εκεί, η Ελλάδα όλο και έβρισκε λύσεις για να μειώνει τη διαφορά σε ανεκτά επίπεδα. Με μόλις τρεις πόντους παθητικό ύστερα από 8 λεπτά στην 3η περίοδο και το τρίτο τρίποντο σε 14 προσπάθειες από τον Μαραγκουδάκη, το σκορ έπεσε στο 63-56 και η Ελλάδα επέστρεψε στη διεκδίκηση. Από τους 27 πόντους η διαφορά έπεσε στους 4 (66-62), πριν το τρίποντο του Ντορόν που διαμόρφωσε το 69-62 στο φινάλε της 3ης περιόδου.

Η απουσία όμως των τριών παικτών και η προσπάθεια της επιστροφής από το -27, άδειασε το ρεζερβουάρ. Ο Ντορόν συνέχισε να δίνει λύσεις επιθετικά και με νέο τρίποντο έγραψε το 80-68, 4’30” πριν το τέλος και το Ισραήλ έφτασε εύκολα στο τελικό 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 60-36, 69-62, 88-77