Κακή εμφάνιση και με το… αριστερό στην Ευρώπη το 2024!

Οι «Κιτρινόμαυροι» δεν μπήκαν ποτέ στην διεκδίκηση του αγώνα και από το δεύτερο δεκάλεπτο και έπειτα έμειναν πίσω στο σκορ με μεγάλη διαφορά, γνωρίζοντας την ήττα με 90-74. Αυτό που πλήρωσε η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ήταν η μη αμυντική προσαρμογή της στις επιθετικές ικανότητες της Κλουζ, με αποτέλεσμα να έχει δεχθεί 61 πόντους σε 25 λεπτά αγώνα. O ΑΡΗΣ Midea υποχώρησε στο 6-8, ενώ η Κλουζ εξασφάλισε θέση στα πλέι οφ με 10-4.

Το ματς:

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε με πολλαπλά λάθη και… παγωμένα το παιχνίδι, με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 9-0. Μετά από φωνές και συγκέντρωση, ο ΑΡΗΣ έκανε ντεμαράζ και με σκορ 1-11 πέρασε μάλιστα μπροστά στο σκορ, στο πρώτο τηλεοπτικό τάιμ άουτ (10-11). Μόλις η μπάλα πέρασε στο ζωγραφιστό, ο Ντε Σόουζα βρήκε χώρους και πέτυχε έξι πόντους. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τον ίδιο ρυθμό, ως τη λήξη του δεκαλέπτου, με τις ομάδες να εναλλάσονται στο σκορ (23-22).

Όπως ξεκίνησε το πρώτο, έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο δεκάλεπτο ο ΑΡΗΣ, που είδε το 23-22 να μετατρέπεται σε 34-24. Οι «Κιτρινόμαυροι» εμφάνισαν κενά στη ρακέτα τους, τα οποία εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον η ομάδα από τη Ρουμανία. Χαρακτηριστικό είναι ότι η διαφορά αυξανόταν με πάσες μέσα στο ζωγραφιστό. Ένα τρίποντο του Μπλούμπεργκς έβαλε στοπ στο σερί, μειώνοντας σε 41-36. Ένα καλάθι του Τολιόπουλου διαμόρφωσε το 45-38 στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Η ομάδα του Σιβασάν πήγε στο ημίχρονο με τρομερά ποσοστά 15/20 δίποντα, 3/7 τρίποντα και 14 ασίστ για 8 λάθη. Από την άλλη, ο ΑΡΗΣ Midea με 10/17 δίποντα και 4/13 τρίποντα, τα… έσπασε από μακριά.

Το παιχνίδι πήρε… μη αναστρέψιμη πορεία στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο ΑΡΗΣ Midea δεχόταν το ένα καλάθι μετά το άλλο και παρότι θα έπρεπε να βγει αποφασισμένος για να μειώσει στο σκορ, δέχθηκε τρία τρίποντα σε τρια λεπτά. Στο 25ο λεπτό, οι Ρουμάνοι έτρεχαν ένα επιμέρους 16-6, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο 61-48, μέγιστη τιμή ως τότε.

Οι «Κιτρινόμαυροι» εμφάνισαν έναν πολύ άσχημο εαυτό αμυντικά, καθώς αδυνατούσαν να ματσάρουν την ενέργεια και την ορμή των Ρουμάνων. Αυτό επιβεβαιωνόταν κάθε λεπτό που κυλούσε, αφού το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Κλουζ να κάνει… double σκορ περιόδου. Συγκεκριμένα, με το 31-16 που έτρεξε, έφτασε το παιχνίδι στο 76-54.

Το μόνο που έκανε ο ΑΡΗΣ στο υπόλοιπο του αγώνα είναι να προσπαθήσει να συμμαζέψει τη διαφορά, καθώς είχε ξεφύγει αρκετά. Σταρκ και Ντε Σόουζα μάζεψαν λίγο τη διαφορά, στο -18, στο 35 λεπτό του αγώνα (83-65). Ο ΑΡΗΣ έτρεξε ένα σερί 2-9, είχε ευκαιρίες για να μειώσει κι άλλο, αλλά το παιχνίδι είχε κριθεί εδώ και αρκετή ώρα (90-74).

Δεκάλεπτα: 23-22, 45-38, 76-54, 90-74