Κλάιμπερν και Λάρκιν οδήγησαν την Εφές στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας

«Καθάρισε» τη μαχητική Μανίσα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησής τους στο «Σινάν Ερντέμ» και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου Τουρκίας η Εφές!
Η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς αντιμετώπισε πολλές δυσκολίες και δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ, πριν πατήσει το γκάζι στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 94-85.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Λάρκιν (double-double με 23 πόντους και 10 ασίστ) και Κλάιμπερν (22π, 7 ριμπ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν Τέρι (23π), Ράσελ (17π) και Κρουζ (15π).
Η Μανίσα μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, αιφνιδιάζοντας την Εφές και παίρνοντας διψήφιες διαφορές, πριν κλείσει την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 27-18. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, στο οποίο επικράτησαν με επί μέρους σκορ 33-20, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με προβάδισμα τεσσάρων πόντων (51-47).
Παρότι βρέθηκε στο -10 (67-57), η Μανίσα δεν τα παράτησε και πλησίασε μέχρι το 85-82 στα τελευταία λεπτά, όταν η Εφές πάτησε «γκάζι», κλείνοντας το ματς με σερί 9-3 και πανηγυρίζοντας τη νίκη με 94-85.
Τα δεκάλεπτα: 18-27, 51-47, 72-68, 94-85