Ο ΑΡΗΣ Midea κοίταξε στα… ίσα την Γκραν Κανάρια αλλά το τέλος μίλησε η ποιότητα

από Σταμάτης Μουρελής

Για 30 λεπτά ο ΑΡΗΣ Midea κοίταξε στα… ίσα την Γκραν Κανάρια, το μεγάλο φαβορί για τον τίτλο του Eurocup. Αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο η ποιότητα των Ισπανών έκανε την διαφορά για το τελικό 66-82, στη πρεμιέρα των ομίλων.
Ο Γκάλινατ επιθετικά ήταν ο κορυφαίος του ΑΡΗ Midea προκαλώντας πολλά προβλήματα στους Ισπανούς, ενώ ο Μποχωρίδης ήταν αυτός που ξεχώρισε με την συνολική παρουσία του κυρίως αμυντικά και οργανωτικά. Καλός ο Σανόγκο που έδωσε «μάχες» όπως και ο Χάρελ, ενώ ο Τολιόπουλος πιέστηκε πολύ από την άμυνα της Γκραν Κανάρια, παρόλα αυτά βοήθησε.
Ο Κατσίβελης αμυντικά έδωσε το κάτι παραπάνω, όπως και ο Σλαφτσάκης που πάλεψε απέναντι σε ψηλότερους αντιπάλους. Ο Καρ ήταν εκτός… κλίματος, προφανώς λόγω «πρεμιέρας» του σε αυτό το επίπεδο, ο Σόουζα είχε τις καλές του στιγμές αλλά έκανε αρκετά στον πάγκο, ενώ ο Μπλούμπλεργκς φάνηκε επηρεασμένος από την απουσία του.
Το «πεντάρι» έλειπε και σίγουρα είναι μία θέση που πρέπει να καλυφθεί.
Σε γενικές γραμμές πάντως ο ΑΡΗΣ Midea έκανε μία καλή εμφάνιση για 30 λεπτά απέναντι σε μία ομάδα με μεγαλύτερο ρόστερ αι βαθμό ετοιμότητας.

Οι «κίτρινοι» του Γιάννη Καστρίτη έβαλαν… δύσκολα στους Ισπανούς για 30 λεπτά και με την διαιτησία και δίνει τα «σπόρια» στην Γκραν Κανάρια. Αλλά στο τέλος δεν υπήρχαν οι λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με τον Σλότερ να είναι «καυτός» με 4 τρίποντα στο τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο ΑΡΗΣ Midea μπήκε ιδανικά με τον Γκάλινατ να ξεκινάει με 3/3 τρίποντα, όταν και προηγήθηκε με 10-3 και 12-4, με το κατάμεστο ασφυκτικά Αλεξάνδρειο να έχει πάρει… φωτιά.
Η Γκραν Κανάρια αντέδρασε και μείωσε σε 12-10, πριν οι γηπεδούχοι επιβάλλουν και πάλι τον ρυθμό τους κλείνοντας μπροστά την πρώτη περίοδο με 28-20. ΟΙ Ισπανοί ξεκίνησαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με την βοήθεια των… διαιτητών, μπόρεσαν να κάνουν ένα επιμέρους 14-4 και να προηγηθούν με 32-34 στο 17ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ Midea προσπάθησε να αντιδράσει μειώνοντας σε 35-38 με το τέλος του ημιχρόνου.
Στην τρίτη περίοδο χάρη στον Μπρουσίνο η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 38-46 στο 23ο λεπτό και οι «κίτρινοι» έπρεπε να αντιδράσουν. Γκάλινατ και Τολιόπουλος επιθετικά έδωσαν λύσεις, ενώ αμυντικά ο ΑΡΗΣ κατάφερε να εγκλωβίσει τους αντιπάλους του. Έτσι μπόρεσε να επιστρέψει στον αγώνα και να προηγηθεί με 55-54 στο 29ο λεπτό, κάνοντας ένα επιμέρους 17-8. Ο Αλμπισί στην εκπνοή με τρίποντο έκανε το 55-57 και άθελα του, έδειχνε τι θα ακολουθουσε.
Οι γηπεδούχοι μπήκαν άστοχοι στην τέταρτη περίοδο, ο Σλότερ από την άληλ πήρε… φωτιά με συνεχόμενα τρίποντα και σε τρία λεπτά η διαφορά πήγε στους 13 πόντους (55-68) με ένα σερί 11-0. Ο ΑΡΗΣ Midea δεν είχε απάντηση, απλά προσπάθησε να μειώσει την διαφορά ως το τελικό 66-82.

Τα δεκάλεπτα: 28-20, 35-38, 55-57, 66-82

ΑΡΗΣ MIDEA (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σανόγκο 6 (4 ριμπάουντ), Τολιόπουλος 8 (2/6 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καρ 2 (4 λάθη), Κατσίβελης 2, Μπλούμπεργκς 2, Φίλλιος, Μποχωρίδης 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντε Σόουζα 4 (5 ριμπάουντ), Χάρελ 10 (2), Γκάλινατ 22 (5/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ)

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Λάκοβιτς): Κλάγιτς 3 (1), Σλότερ 21 (4/5 τρίποντα, 3 ασίστ), Μπάσας (3 ασίστ), Αλμπισί 8 (1/4 τρίποντα, 5 ασίστ, 5 κλεψίματα, 3 λάθη), Πρκάτσιν (3 ριμπάουντ), Μπρουσίνο 14 (4/8 τρίποντα), Σάλβο 9 (1), Πέλος 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Σούρνα 3 (1), Λάντεσπεργκ 4, Λόπεζ 2, Λάμερς 4 (9 ριμπάουντ, 2 ασίστ)