Σκέφτονταν Μονακό, πήρε νίκη με Λάρισα ο Ολυμπιακός (vid)

Με το μυαλό στη Μονακό, ο Ολυμπιακός συνάντησε ζόρια από τη μαχητική Λάρισα, την οποία νίκησε 93-84, για το 20-1 στη Stoiximan Basket League και ενόψει της έναρξης των playoffs της Ευρωλίγκας.

Χωρίς ενέργεια στην άμυνα στο πρώτο ημίχρονο οι Πειραιώτες, με την ομάδα της Θεσσαλίας να ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνη και μάλιστα να φτάνει ακόμη και στο +13 (24-37). Στην τρίτη περίοδο, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έπαιξαν βάσει των δυνατοτήτων τους και με επιμέρους σκορ 29-14 ουσιαστικά καθάρισαν την… μπουγάδα.

Εκτός για λόγους ξεκούρασης ο Παπανικολάου, με τον Βεζένκοφ να ήταν κορυφαίος με 22 πόντους. Ακολούθησε ο Σλούκας με 15π. και ο Μάρτιν με 12π.

Από το σύνολο του Τακιανού, το οποίο υποχώρησε στο 9-10, πρώτος σκόρερ ήταν ο Χάντσον με 24 πόντους, με τον Μάριτς να προσθέτει άλλους 21π.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 46-44, 75-58, 93-84

Ολυμπιακός-Λάρισα 93-84