Στο τέλος μίλησε η… βαριά φανέλα και η ψυχή του ΑΡΗ

από Σταμάτης Μουρελής

Η φανέλα είναι πολύ… βαριά και αυτό επιβεβαιώθηκε και στο «Nick Galis Hall», όπου ένας μέτριος ΑΡΗΣ κατάφερε να ανατρέψει το -11 και να πάρει την νίκη με 77-76 επί του ΠΑΟΚ.

Οι «κίτρινοι» ήταν άστοχοι σε εκνευριστικό βαθμό έχοντας συνολικά 15/31 βολές και 48% αλλά στο τέλος αυτό που έκανε την διαφορά ήταν η θέληση για την νίκη, η ενέργεια που πήραν οι «κίτρινοι» από τους 5.000 οπαδούς τους που βρέθηκαν στο Παλέ.

Ο Κάουαν… ξύπνησε όταν έπρεπε έχοντας 18 πόντους, ο Νετζήπογλου κράτησε τον ΑΡΗ όταν οι άλλοι ήταν άστοχοι, έχοντας 16 πόντους, ο Κέλι είχε 15 πόντους, ο Τζούστον 12 πόντους, ο Ουίλιαμς 11 πόντους.

Ο Άρης δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα, εμφανώς αγχωμένος από την πίεση για την νίκη. Ο ΠΑΟΚ βρήκε τα σουτ που ήθελε στην ;έχω προηγούμενος με 7-15 αλλά και με 14-21 με τους γηπεδούχους να έχουν αμυντικό πρόβλημα. Αλλά έδειξαν αντίδραση όταν έπρεπε για να κα οιν ένα σερί 8-0 και να κλείσουν προηγούμενοι το πρώτο δεκάλεπτο με 22-21.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Άρης μπόρεσε να ανεβάσει την αμυντική του ένταση για να κόψει τα επιθετικά ατού του αντιπάλου του. Επιθετικά οι κίτρινοι άρχισαν να σκοράρουν από το τρίποντο και αυτό τους έδωσε την δυνατότητα να προηγηθούν με 37-33 στο 17ο λεπτο. Οι παίκτες του Καστριτης δεν συνέχισαν στον ίδιο Ρυθμό,κάνοντας αρκετά λάθη στην επίθεση, χάνοντας την δυνατότητα να αυξήσουν την διαφορά.
Με καλάθι του νετζηπογλου που ήταν ο κορυφαίος στο πρώτο μέρος, ο Άρης έκλεισε στο +3 το ημίχρονο προηγούμενος με 39-36Ο ΑΡΗΣ έκλεισε ένα κακό πρώτο μέρος μπροστά στο σκορ έχοντας 2/9 τρίποντα και 22%, την ώρα που ο αντίπαλος του είχε 5/10 και 50%.
Οι «κίτρινοι» και στην τρίτη περίοδο έδειχναν… εγκλωβισμένοι επιθετικά με τον Κάουαν να προσπαθεί να βρει ρυθμό. Με τον Νετζήπογλου να δίνει λύσεις, είτε από μακριά, είτε από κοντά, ο ΑΡΗΣ μπόρεσε να διατηρήσει το προβάδισμα (49-46) στο 25ο λεπτό. Η συνέχεια δεν ήταν καλή για τον ΑΡΗ μιας και με το επιθετικό πρόβλημα να επανέρχεται, από την στιγμή που Νετζήπογλου, Κέλι και Κάουαν ήταν στο πάγκο. Ο ΠΑΟΚ έχοντας το εκπληκτικό 8/14 τρίποντα, βρέθηκε στο +5 (53-58), στο 27΄και 30΄΄, αναγκάζοντας τον Καστρίτη να πάρει τάιμ άουτ.
Η αρχική αντίδραση ήταν ένα καλάθι του Τζούστον αλλά ήταν προσωρινή μιας και ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -9 (55-64) με την λήξη του τρίτου δεκάλεπτου, έχοντας 7/19 βολές και το τραγικό 36%, έχοντας στο συγκεκριμένο διάστημα του αγώνα 2/9!
Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε με 11 πόντους (55-66) για να βγάζει ο ΑΡΗΣ αντίδραση, μέσα από την πιεστική του άμυνα, κρατώντας τον αντίπαλο του για σχεδόν πέντε λεπτά χωρίς πόντο. Οι «κίτρινοι» επιθετικά πήγαν την μπάλα κοντά στην ρακέτα και κατάφεραν να κάνουν ένα σερί 10-0 για να μειώσουν σε 65-66 στο 36ο λεπτό. Με κάρφωμα του Τζούστον ο ΑΡΗΣ ισοφάρισε σε 69-69 στο 37ο λεπτό, έχοντας επιστρέψει για τα… καλά στον αγώνα και στην διεκδίκηση της νίκης.
Δύο κακές άμυνες, μία κακή επίθεση και ένα φάουλ που δνε δόθηκε στον Κέλι, βοήθησαν τον ΠΑΟΚ να προηγηθεί με 69-74, πριν ο Ουίλιαμς κάνει το 72-74, με 75 δευτερόλεπτα για το τέλος.
Ο Πουλιανίτης χτύπησε την κατάλληλη στιγμή και έκανε το 75-74 με τρίποντο, 67 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.
Ο ΠΑΟΚ αστόχησε και ο Κέλι είχε 0/2 βολές με 37 δευτερόλεπτα για το τέλος, με το 75-74 να παραμένει. Ο Λοβ κέρδισε φάουλ στην επόμενη φάση με 26΄΄ για το τέλος, κάνοντας το 75-76.
Στα 15 δευτερόλεπτα ο Κορομηλάς ενώ αρχικά δεν σφύριξε φάουλ πάνω στον Κάουαν, στην συνέχεια και ενώ σκόραρε ο Ουίλιαμς, πήγε… πίσω την φάση δίνοντας το πρώτο φάουλ με 17΄΄ για το τέλος. Ο Κάουαν με 2/2 βολές έκανε το 77-76. Ο Λοβ αστόχησε στο τρίποντο, ο ΑΡΗΣ πήρε το ριμπάουντ και την νίκη με 77-76.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 39-36, 55-64, 77-76.