Όταν…σοβαρεύτηκε έδειξε ποιος είναι το «αφεντικό»

από Σταμάτης Μουρελής

Ο ΑΡΗΣ MIdea μέσα από την άμυνα του και με ηγέτες Χάρελ και Μποχωρίδη σε ένα «φλογισμένο» Αλεξάνδρειο, πήρε την νίκη επί του ΠΑΟΚ με 77-63 και «καθάρισε» όσον αφορά την πρώτη πεντάδα, κοιτώντας ακόμα και την 3η θέση.

Ο Χάρελ ήταν ο ηγέτης του ΑΡΗ Midea, αυτός που κουβάλησε την ομάδα στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχοντας εκπληκτικά στατιστικά με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 λάθη κια 7 κλεψίματα. Άξιος συμπαραστάτης και ο Τολιόπουλος ο οποίος είχε 20 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 λάθος και 2 κλεψίματα.
Την τριάδα των κορυφαίών συμπληρώνει ο Λευτέρης Μποχωρίδης με 10 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 λάθος αλλά και εξαιρετική άμυνα.
Θετικοί Σανόγκο, Περσίδης, Μπάνκστον και Ντε Σόουζα στο αμυντικό κομμάτι, έδωσε ηρεμία ο Κατσίβελης, ο Σλαφτσάκης πάλεψε στην ρακέτα, ενώ ο Σταρκ στο τέλος έδειξε ένα καλό πρόσωπο σε αντίθεση με το πρώτο κομμάτι του αγώνα. Ο Μπλούμπεργκς έδειξε κουρασμένος, δεν μπήκε στο επιθετικό πλάνο αν και πρόσφερε αμυντικά.

Ο ΑΡΗΣ Midea αντιμετώπισε πρόβλημα στην ρακέτα ενώ…πήρε τα τρίποντα που του έδωσε ο ΠΑΟΚ, με αποτέλεσμα να μην μπει καλά (3-8), αλλά κατάφερε να αντιδράσει γρήγορα και να προηγηθεί με 11-10 και 22-18 στο 8ο λεπτό. Το 24-22 της πρώτης περιόδου έδειχνε την καλή επιθετική λειτουργία των ομάδων, όχι όμως και την αμυντική για την οποία… φημίζεται ο ΑΡΗΣ Midea. Αυτό άρχισε να αλλάξει στο δεύτερο δεκάλεπτο, μιας και η παρουσία Χάρελ και Σανόγκο ισχυροποίησε την αμυντική λειτουργία, την ώρα που ο Αμερικανός άρχισε να σκοράρει. ‘Έτσι οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 40-35 στο 18ο λεπτό και έκλεισαν το ημίχρονο στο +4 (40-36). Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε καλά για τον ΑΡΗ Midea ο οποίος μέσα από την άμυνα του μπόρεσε να προηγηθεί με 45-38 και με 51-44, έχοντας μειώσει την… ζημιά μέσα στην ρακέτα ενώ επιθετικά ο Χάρελ ήταν και πάλι πρωταγωνιστής. Η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους (58-49) πριν το 58-51 του τρίτου δεκαλέπτου.
Η τέταρτη περίοδος κύλησε γενικά… ήρεμα για τον ΑΡΗ, αφού παρότι άστοχος, μέσα από την άμυνα του κρατούσε μία διαφορά ασφαλείας. Ο Τολιόπολυος μπήκε στο σκοράρισμα και η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (61-51), ο ΠΑΟΚ δεν είχε αντίδραση και έτσι οι «κίτρινοι» έφτασαν εύκολα στην νίκη, με την διαφορά ακόμα και στο +16 (77-61) πριν το τελικό 77-63.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 58-51, 77-63.