"Ποδαρικό" με το… δεξί

Ο ΑΡΗΣ έκανε… νικηφόρα πρεμιέρα στο Basketball Champions League, κόντρα στην Ζιέλονα Γκόρα επικρατώντας με 70-64 και κορυφαίους Ουίβερ, Αθηναίου και Βασιλόπουλο.

Η εντολή του Γιαννάκη ήταν ξεκάθαρη προς τους παίκτες του. Πρώτα άμυνα και μετά η επίθεση. Και αυτό έγινε, με τους «κίτρινους» να πιέζουν τους αντιπάλους τους, να κλέβουν… μπάλες, να τους αναγκάζουν να κάνουν βιαστικές επιθέσεις. Με τον Ουίβερ να μπαίνει… ζεστός, ο ΑΡΗΣ κατάφερε να προηγηθεί με 11-0 στο 1΄και 30΄΄ του αγώνα,  με την Ζιέλονα Γκόρα να σκοράρει, αλλά αυτό δεν σταμάτησε τους παίκτες του Παναγιώτη Γιαννάκη.

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα, φτάνοντας στους 16 πόντους (24-8) στο ένατο λεπτό, και να κλείνει στους 14 με την λήξη της πρώτης περιόδου. Η Ζιέλονα Γκόρα αντέδρασε και κυρίως  κράτησε τον ΑΡΗ άποντο για περίπου 3΄και 30΄΄, ενώ έκανε ένα σερί 7-0 και ανάγκασε τον Παναγιώτη Γιαννάκη να πάρει τάιμ άουτ.

Οι οδηγίες του «Δράκου», έπιασαν… τόπο μιας και οι παίκτες του έδειξαν συγκέντρωση στην άμυνα και κυρίως καλύτερες συνεργασίες στην επίθεση, ώστε να μπορέσουν να ανεβάσουν και πάλι την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους (31-19 στο 16ο λεπτό), ενώ μετά από αντιαθλητικό στον Ουίβερ, οι «κίτρινοι» προηγήθηκαν με 14 πόντους (33-19). Λίγο αργότερα ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 37-21, πριν το 37-23 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να διατηρήσει και να αυξήσει την διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο και στο πρώτο τετράλεπτο κατάφερε να το πετύχει. Οι «κίτρινοι» μπόρεσαν να βρουν λύσεις επιθετικά, αμυντικά είχαν μία απόδοση ανάλογη με του πρώτου δεκαλέπτου και το σκορ έγινε 45-28 στο 24ο λεπτο, με την διαφορά στους 17 πόντους. Οι παίκτες του ΑΡΗ κράτησαν χωρίς μεγάλη δυσκολία την διαφορά σε επίπεδα ασφαλείας, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο στο +14 (58-44). Οι Πολωνοί προσπάθησαν να κάνουν μία τελευταία… επίθεση για να μειώσουν και το πέτυχαν αφού έκαναν ένα σερί 5-0 και έριξαν την διαφορά μετά από αρκετή ώρα κάτω από τους δέκα πόντους (58-49) στο 32ο λεπτό.

Οι «κίτρινοι» όμως αντέδρασαν άμεσα. Σκληρή και πιεστική άμυνα, συνεργασία στην επίθεση και ένα σερί 5-0 για το 64-49 στο 35ο λεπτό. Αλλά η Ζιέλονα Γκόρα δεν ήταν αποφασισμένη να το… παρατήσει και με μπροστάρη τον Κελάτι έκανε μία νέα αντεπίθεση και μείωσε σε 66-60 στο 38ο λεπτό. Στην συνέχεια όμως ο ΑΡΗΣ έδειξε την απαραίτητη ψυχραιμία, έπαιξε καλή άμυνα όπου έκανε δύο κλεψίματα και έφτασε στην νίκη με 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 28-17, 37-23, 58-44, 70-64.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης):  Φλιώνης 4, Βον 6, Τσαιρέλης, Χρηστίδης, Αθηναίου 13 (2), Βασιλόπουλος 13 (2), Πέτγουει 3, Ουίβερ 16 (2), Μπένσον 8, Μπελ 7.

Ζιέλονα Γκόρα:  Φλόρενς 11 (3), Μουρ 10 (2), Μάτσζακ, Μόρκος, Ντραγκίσεβιτς 11, Κελάτι 15 (4), Χρίτσανιουκ 7, Ζαμότσκι, Κόσζαρεκ 10 (2).