Ξεπουπούλιασμα Νο2

Ο ΑΡΗΣ πέτυχε την 13η σερί νίκη στην κανονική περίοδο επί της ΑΕΚ με 64-62, διατηρώντας αυτή την… πελατειακή σχέση με την συγκεκριμένη ομάδα. Οι "κίτρινοι" παρά το μέτριο ως κακό πρώτο ημίχρονο και παρά τα λάθη των διαιτητών, πήραν την νίκη και γνώρισαν την αποθέωση από τους 5.500 οπαδούς τους.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε μουδιασμένα, χωρίς συγκέντρωση σε άμυνα και επίθεση και αυτό έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 2-9 και με 6-15 στο έβδομο λεπτό, με τους παίκτες του Γιαννάκη να μην έχουν βρει τον ρυθμό τους.  Το 10-15 του πρώτου δεκαλέπτου έδειχνε ότι οι «κίτρινοι» είχαν πρόβλημα στην επίθεση, ενώ οι διαιτητές είχαν βάλει το… χεράκι τους με ορισμένα απίθανα σφυρίγματα ή παραβάσεις που δεν σφύριζαν όπως βήματα των παικτών της ΑΕΚ. Ο ΑΡΗΣ έδειξε διάθεση να πιέσει στην άμυνα, αλλά δεν μπόρεσε να μειώσει την διαφορά, η οποία ήταν στους 5-6 πόντους για την ΑΕΚ. Οι παίκτες του Γιαννάκη εκνευρίστηκαν από τους διαιτητές και έκαναν λάθη, ενώ παρέμεναν και τραγικοί στα σουτ, κυρίως τριών πόντων όπου ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο με 2/12. Το 27-34 του πρώτου ημιχρόνου έδειχνε ότι ο ΑΡΗΣ συνέχισε να έχει πρόβλημα στην επίθεση, δεν μπορούσε να βρει το ελεύθερο σουτ ή την καλή διείσδυση προς το καλάθι της ΑΕΚ.

Όλα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Οι «κίτρινοι» μπήκαν αποφασισμένοι για να αλλάξουν την ροή του αγώνα και το πέτυχαν. Με ένα επιμέρους 10-1  στο πρώτο πεντάλεπτο, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 37-35, έχοντας ολοκληρώσει την ανατροπή και πλέον ήταν σε θέση ισχύος έχοντας πάρει… ψυχολογία. Ο Λαρεντζάκης κρατούσε την ΑΕΚ στο σκορ, με τον ΑΡΗ πάντως να κλείνει μπροστά το τρίτο δεκάλεπτο με 48-47.

Στο τέταρτο κάθε επίθεση, κάθε άμυνα είχε την σημασία της. Ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 56-53 και με 62-57 στο 37ο λεπτό, έχοντας τον πρώτο λόγο για την νίκη μετά από τρίποντα των Αθηναίου και Μπελ.Η ΑΕΚ μείωσε σε 62-59, με τον Τσαιρέλη να κάνει το… κλέψιμο του αγώνα και να εξιλεώνεται για την κακή του απόδοση, δίνοντας… έτοιμο καλάθι στον Μπελ για το 64-59, στο 39ο. Ο Σάκοτα έκανε το 64-62, ο Αθηναίου πήρε μία «τραβηγμένη» προσπάθεια και αστόχησε, με την ΑΕΚ να έχει την τελευταία επίθεση, τον Μπάρλοου να αστοχεί και τον ΑΡΗ να παίρνει την 13η νίκη του επί της αθηναικής ομάδας σε αγώνα κανονικής περιόδου.

Τα δεκάλεπτα: 10-15, 27-34, 48-47, 64-62.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης 4, Βον 10, Τσαιρέλης, Πουλιανίτης, Μούρτος 2, Αθηναίου 10 (3), Μοράντ 2, Βασιλόπουλος 2, Πέτογυει 6, Ουίβερ 9 (1), Μπένσον 12, Μπελ 7 (1).

Α.Ε.Κ. (Μανωλόπουλος): Ελονού 1, Τζέιμς 8 (1), Γκριν 17 (2), Ξανθόπουλος, Σάκοτα 6 (2), Άτιτς, Λαρεντζάκης 11 (3), Μπάρλοου 11 (1), Μαυροειδής 6, Σι 2.