"Τρομοκράτης" Βασιλόπουλος στο Λαύριο

Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος έριξε την… βόμβα του στο Λαύριο, ένα δευτερόλεπτο πριν το τέλος και έδωσε την πρώτη εκτός έδρας νίκη στον ΑΡΗ (70-71). ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΠΑΡΑΠΟΝΙΑΡΗΣ

Οι “κίτρινοι” παρά τα άσχημα διαστήματα σε άμυνα και επίθεση, δεν τα παράτησαν και έφτασαν σε σημείο να διεκδικούν την νίκη με τα δευτερόλεπτα να λιγοστεύουν. Ένα μόλις πριν το τέλος ο Βασιλόπουλος με τρίποντο έκανε το 70-71 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.
Θετικός ο Βον που κράτησε τον ΑΡΗ επιθετικά στον αγώνα, όπως και ο Αθηναίου κυρίως στα τέλευταία λεπτά.

Ο ΑΡΗΣ από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα έδειξε την πρόθεση του να εκμεταλλευτεί την δύναμη του μέσα στην ρακέτα και τον Κιθ Μπένσον, με τον Αμερικανό να μην έχει αντίπαλο. Αυτό δούλεψε στην αρχή, με τους «κίτρινους» να προηγούνται με 4-9 στο τρίτο λεπτό και με 10-13 στο έκτο. Το Λαύριο αντέδρασε, πίεσε στην περιφέρεια, αναγκάζοντας τους παίκτες του ΑΡΗ να κάνουν αρκετά λάθη. Έτσι με ένα 7-1, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 17-13 πριν το 24-19 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο ο ΑΡΗΣ με την ενέργεια του Πέτγουει έδειξε να αντιδράει όταν και ισοφάρισε σε 28-28 στο 13ο λεπτό. Η συνέχεια όμως δεν ήταν η ανάλογη, μιας και παρά το πλεονέκτημα στην ρακέτα, ο ΑΡΗΣ είχε μεγάλο πρόβλημα στην επίθεση, μένοντας άποντος για σχεδόν 3΄ και 30΄΄. Διάστημα στο οποίο το Λαύριο έκανε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε με 39-30 στο 17ο λεπτό. Ο ΑΡΗΣ συνέχισε να είναι κακός, επιθετικά αλλά και αμυντικά, μιας και δέχθηκε 40 πόντους (40-33) στο πρώτο ημίχρονο, ενώ είχε μόλις 50% στις βολές (5/10) και εννέα λάθη.

Στην τρίτη περίοδο ο ΑΡΗΣ έκανε το 40-36, αλλά η συνέχεια ήταν τραγική για τους «κίτρινους» στην άμυνα αλλά και στην επίθεση. Το Λαύριο έκανε ένα σερί 12-1 και προηγήθηκε με 52-37 στο 24ο λεπτό ενώ η διαφορά έφτασε και στους 16 πόντους (55-39) στο 26ο λεπτό. Κάπου εκεί ήρθε η αντίδραση των παικτών του Γιαννάκη, πριν ο αγώνα χαθεί. Ο Βον πήρε… φωτιά επιθετικά, ενώ αμυντικά οι «κίτρινοι» δεν δέχθηκαν πόντο για τα τελευταία 4΄και 24΄΄ με αποτέλεσμα ο ΑΡΗΣ να κάνει ένα σερί 10-0 και να μειώσει σε 55-49 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Το Λαύριο προηγήθηκε εκ νέου ,με δέκα πόντους (64-54), αλλά οι παίκτες του ΑΡΗ δεν ήταν διατεθειμένοι να εγκαταλείψουν την μάχη για την πρώτη εκτός έδρας νίκη. Αρχικά με ένα σερί 7-2 μείωσαν σε 66-61. Ο Αθηναίου με τέσσερις συνεχόμενους πόντους έκανε το 68-66, στο 39ο λεπτό. Με δύο βολές του Νίξον το Λαύριο προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (70-66) στα 31 δευτερόλεπτα, με τον Ουίβερ να σκοράρει μετά από 4 δευτερόλεπτα για το 70-68. Οι «κίτρινοι» με πίεση κέρδισαν την μπάλα, με τον Βον να την έχει στην κατοχή του και να πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον Βασιλόπουλο ο οποίος με τρίποντο έκανε το 70-71, με ένα δευτερόλεπτο και επτά δέκατα πριν το φινάλε. Το Λαύριο… παραλίγο να «κλέψει» την νίκη, έγινε η μακρινή πάσα στον Ουίγκινς ο οποίος στον αέρα προσπάθησε να σκοράρει αλλά αστόχησε, με τον ΑΡΗ να παίρνει την πρώτη του νίκη. Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-33, 55-49, 70-71.

Λαύριο: Βεργίνης 4, Κακλαμανάκης 13, Μέιερ 9 (1), Γκρέι 7 (1), Μουρ 12 (1), Τζόνσον 7, Λέγκικας, Κουζέλογλου, Νίξον 11 (1), Περάκης 4 (1), Ουίγκινς 3.

ΑΡΗΣ: Μούρτος 2, Αθηναίου 11, Βασιλόπουλος 8 (2), Μπένσον 8, Μπελ 6, Φλιώνης 6 (1), Τσαιρέλης 4, Χρηστίδης, Πέτφγουει 3 (1), Ουίβερ 7, Βον 16 (2).