Ο ΑΡΗΣ διατήρησε το αήττητο στο «Nick Galis Hall» μιας και επικράτησε της Ναντέρ με 70-62 για την 3η αγωνιστική του Basketball Champions League έχοντας για κορυφαίους τους Τσαιρέλη και Βον.

Η Ναντέρ θέλησε να αιφνιδιάσει τον ΑΡΗ και το κατάφερε στα πρώτα λεπτά, όταν και προηγήθηκε με 7-8 και με 10-13. Οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, προσπάθησαν να σταματήσουν τους Γάλλους, οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ με 16-17.

Οι αλλαγές του Γιαννάκη στη δεύτερη περίοδο και κυρίως η είσοδος των Πέτγουει, Μπελ και Φλιώνη βοήθησαν τον ΑΡΗ να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα και να επιβάλλει τον δικό του σε άμυνα και κυρίως στην επίθεση. Η Ναντέρ προηγήθηκε με 18-20 στο 11ο λεπτό και η απάντηση των «κιτρίνων» ήταν ένα σερί 11-0 με κορυφαίο τον Πέτγουει, με το σκορ στο 29-20 στο 14ο λεπτό. Η ομάδα του Γιαννάκη είχε πάρει τον έλεγχο του αγώνα και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό. ΟΙ Γάλλοι προσωρινά μείωσαν σε 33-30 στο 17ο λεπτό, αλλά ακολούθησε ένα σερί 16-3 για να στείλει την διαφορά στους 13 πόντους (46-33), πριν ο Σούλερ με τρίποντο στην εκπνοή, διαμορφώσει το 46-36 που ήταν και το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ εμφάνισε ένα κακό πρόσωπο στην τρίτη περίοδο, κυρίως στην επίθεση, όπου χάθηκε η λειτουργία και οι ατομικές εμπνεύσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα οι «κίτρινοι» να πετύχουν μόλις δύο πόντους σε οχτώ λεπτά και δέχθηκε 16, με την Ναντέρ να κάνει την ανατροπή και να προηγείται με 48-52 στο 28ο λεπτό. Στο επόμενο δίλεπτο οι «κίτρινοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 6-1 για να μπορέσουν να επανακτήσουν το προβάδισμα στο σκορ με την ολοκλήρωση του τρίτου δεκαλέπτου (54-53). Ο ΑΡΗΣ με τον Τσαιρέλη να έχει πέντε πόντους σε εκείνο το διάστημα, κατάφερε να ξεφύγει με 61-56 στο 35ο λεπτό, με την άμυνα να αποτελεί το δυνατό του σημείο, έχοντας κρατήσει τους Γάλλους μόλις στους τρεις πόντους. Η συνέχεια ήταν ανάλογη, μιας και η Ναντέρ δεν σκόραρε στο τελευταίο δίλεπτο και με το σκορ στο 66-62 με τον κορυφαίο του ΑΡΗ, Μιχάλη Τσαιρέλη να διαμορφώνει το τελικό 70-62.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 46-36, 54-53, 70-62.

ΑΡΗΣ:  Φλιώνης 4 (1), Βον 11 (1), Τσαιρέλης 15 (1), Πουλιανίτης 2, Μούρτος 2, Αθηναίου 7 (1), Μοράντ, Βασιλόπουλος 8, Πέτγουει 9 (3), Ουίβερ 7 (1), Μπένσον 3, Μπελ 2.

Ναντέρ: Πέτιγουει, Αμίνου 7, Σούλερ 15 (5), Κονάτε 2, Σάφαρτζικ 14 (3), Ινβερνίτζι 13 (3), Μουρ, Τσουαφέ, Μέρφι 6 (1), Πασάβ Ντουκτέλ 5.