"Σφαλιάρα" για Καβαλίερς στη Νέα Ορλεάνη (vids)

Triple double από τον Ουέστμπρουκ στην επιβλητική νίκη των Θάντερ επί των Μπουλς

Τη δεύτερη σερί ήττα τους και τρίτη σε έξι ματς έκαναν οι Καβαλίερς που έχασα στη Νέα Ορλεάνη από τους Πέλικανς 123-101. Οι γηπεδούχοι είχαν σε μεγάλη βραδιά τον Κάζινς που έκανε triple double (29π., 12ριμπ., 10ασ.), αλλά και τους Ντέιβις (30π., 14ριμπ.), Χολιντέι (29π.) και Μουρ (24π.). Από τους Καβαλίερς διασώθηκε ο Λοβ με 26 πόντους (5/6τρ.) και 11 ριμπάουντ.

Την ώρα που οι Καβαλίερς έχαναν, οι Σέλτικς με πρωταγωνιστή τον Ίρβινγκ (24π.) πέρασαν μέσα από το Μαϊάμι κερδίζοντας τους Χιτ 96-90. Ο πρώην άσος των Καβαλίερς κουβάλισε την ομάδα του στα τελευταία λεπτά, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τέιτουμ που σημείωσε 20 πόντους.

Η Big 3 της Οκλαχόμα φαίνεται ότι πήρε μπροστά καθώς διέλυσε τους Μπουλς στο Σικάγο με 69-101. Ο Καρμέλο ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους Θάντερ με 21 πόντους, ενώ άλλους 20 πρόσθεσε ο Τζορτζ. Ο Ουέστμπρουκ έμεινε χαμηλά στο σκοράρισμα, ωστόσο πέτυχε ένα ακόμα triple double με 12 πόντους, 13 ριμπάουντ και 13 ασίστ.

Το εντυπωσιακό ξεκίνημα των Γκρίζλις συνεχίστηκε με νίκη επί των Ρόκετς (103-89). Η ομάδα του Μέμφις είχε πολύτιμες βοήθειες από τον πάγκο της καθώς κορυφαίοι ήταν οι Πάρσονς (24π.), Τσάλμερς (15π.) και Έβανς (14π.). Οι Ρόκετς είχαν σε μέτρια βραδιά τον Χάρντεν (20π.) και ήταν ανταγωνιστική μόνο στην πρώτη περίοδο.

Ο Σίμονς παίρνει μπροστά και οι Σίξερς ελπίζουν. Ο άσος της Φιλαδέλφεια με 23 πόντους, 7 ριμπάουντ και 8 ασίστ, ήταν ο κορυφαίος στη νίκη της ομάδας του με 112-110 στην έδρα των Μάβερικς. Πολύ καλή απόδοση και από τον Εμπίντ με 23 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Εύκολο βράδυ είχαν οι Τζαζ που επικράτησαν μέσα στην έδρα τους άνετα των Λέικερς 96-81. Οι γηπεδούχοι πήραν μεγάλη διαφορά από την πρώτη περίοδο την οποία και συντήρησαν μέχρι τέλους. Πρώτος σκόρερ ο Μίτσελ που ήρθε από τον πάγκο να πετύχει 22 πόντους για τους Τζαζ.

Στις νίκες επέστρεψαν οι Μπλέιζερς που επικράτησαν δύσκολα των Σανς με 114-107. Το δίδυμο Λίλαρντ-ΜακΚόλουμ σημείωσε 25 και 23 πόντους με τον Νούρκιτς (17π.) να τους ακολουθεί σε απόδοση. Οι Σανς είχαν σε εξαιρετικό βράδυ τον Μπούκερ (34π.) αλλά αυτό δεν τους έφτασε.

Την πρώτη τους ήττα και μάλιστα, μέσα στην έδρα τους έκαναν οι Κλίπερς που έχασαν 95-87 από τους Πίστονς. Ο Γκρίφιν ήταν άστοχος (19 πόντους με 5/18 σουτ) και ο Τζόρνταν τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Ντράμοντ (15π., 17ριμπ.) που ήταν ο κορυφαίος για την ομάδα του Ντιτρόιτ.

Πηγή: sdna.gr