Όταν… ξύπνησε ήταν αργά

Ο ΑΡΗΣ έπρεπε να πιάσει εξαιρετική απόδοση για 40 λεπτά προκειμένου να διεκδικήσει την νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό. Όμως στα πρώτα 20, οι "κίτρινοι" ήταν κακοί, βρέθηκαν στο -21, πάλεψαν στο δεύτερο αλλά τελικά δεν ήταν εφικτό να διεκδικήσουν κάτι παραπάνω, γνωρίζοντας την ήττα με 55-80.

Ο ΑΡΗΣ πρέπει να κρατήσει το τρίτο δεκάλεπτο, όπου έδεοιξε διάθεση, πάθος, καθαρό μυαλό και ενέργεια, προκειμένου να μπορέσει να κάνει κάτι καλύτερο την επόμενη Κυριακή όταν υποδέχεται και πάλι τον Ολυμπιακό για το Κύπελλο Ελλάδος.

Ο ΑΡΗΣ θέλησε να πάρει τον έλεγχο και το προβάδισμα στο σκορ από το πρώτο δευτερόλεπτο και το κατάφερε με την περιφέρεια του, ώστε να προηγηθεί με 5-0. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και εκμεταλλευόμενος την αστοχία των «κιτρίνων» σε συνδυασμό με ορισμένα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών, έκανε ένα 7-0 για να προηγηθεί με 7-14 στο έβδομο λεπτό. Η είσοδος του Μπελ έδωσε ενέργεια αλλά και πόντους στον ΑΡΗ για να μπορέσει να… ξεκολλήσει από τους 8 πόντους και να μειώσει σε 12-17, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +8 (14-22).  Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου δεν ήταν το καλύτερο για τους «κίτρινους» που βρέθηκαν στο -12(14-26) έχοντας πρόβλημα στην επίθεση, στις συνεργασίες, ακόμα και στις πάσες μεταξύ τους. Ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, χτύπησε εκεί που είχε πλεονέκτημα και αυτό του έδωσε το δικαίωμα να προηγηθεί με 21 πόντους (22-43) στο 18΄και 30΄΄. Οι «κίτρινοι» δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό μεταξύ τους σε άμυνα και επίθεση, ενώ ο τραυματισμός του Αθηναίου έκανε ακόμα πιο δύσκολη την κατάσταση, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-45 υπέρ της ομάδας του Ολυμπιακού.

Ο ΑΡΗΣ ήταν αναγκασμένος να πιέσει στο τρίτο δεκάλεπτο και να βελτιώσει σημαντικά τα ποσοστά ευστοχίας του προκειμένου να μειώσει την διαφορά. Ο Γιαννάκης επέλεξε ένα σχήμα με τον Βασιλόπουλο στο «3» και αυτό έδωσε και δύναμη στην ρακέτα. Βέβαια ο Βασιλόπουλος χτύπησε από την περιφέρεια έχοντας τους έξι πρώτους πόντους του ΑΡΗ, ο οποίος μείωσε σε 39-55 στο 25ο λεπτό, δείχνοντας σημάδια βελτίωσης και τον κόσμο να βάζει… φωτιά στο Αλεξάνδρειο με τις φωνές του.  Οι φιλοξενούμενοι τα είχαν… χαμένα λόγω της πιεστικής άμυνας του ΑΡΗ ο οποίος βρήκε λύσεις στην επίθεση για να μειώσει σε 45-58 στο 28΄και 30. Στα 90 δευτερόλεπτα που απέμεναν οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 4-0 και έστειλαν και πάλι την διαφορά στους 17 πόντους (45-62).

Οι «κίτρινοι» δεν τα παράτησαν όμως και προσπάθησαν και πάλι να μειώσουν, το κατάφεραν όταν έκαναν το 49-62 στο 33ο λεπτό, κρατώντας άποντο τον Ολυμπιακό. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, ο Ολυμπιακός έκανε ένα σερί 9-2 και προηγήθηκε με 20 πόντους (51-71) στο 36ο λεπτό. Ο Γιαννάκης έκανε αλλαγές στο διάστημα που απέμενε, η διαφορά έφτασε στο τέλος στην μέγιστη τιμή της (55-80). Τα δεκάλεπτα: 14-22, 24-45, 45-62, 55-80.

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Φλιώνης, Τσαιρέλης 11 (1), Αθηναίου 6 (1), Ουίβερ 4, Μπένσον 5, Βον 4, Πουλιανίτης 2, Μούρτος, Μοράντ, Βασιλόπουλος 8 (1), Πέτγουει 6, Μπελ 9 (1).

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοφ 10, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 6 (2), Τόμπσον 6 (1), Πρίντεζης 6 (1), ΜακΛιν 7 (1), Τολιόπουλος 7 (2), Παπαπέτρους 11 (3), Αγραβάνης 12 (1), Στρέλνιεκς 5 (1), Αρσενόπουλος, Μπόγρης 4.