Έχασε τεράστια ευκαιρία για το "διπλό"

Ο ΑΡΗΣ βρέθηκε στο -15, κατάφερε να επιστρέψει αλλά στο τέλος "κατέστρεψε" ότι έφτιαχνε με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 63-57. Κακή η διαιτησία, ειδικά απέναντι στον ΑΡΗ στο τρίτο δεκάλεπτο, όπου εκνεύρισε τους "κίτρινους".

Ο ΑΡΗΣ αιφνιδιάστηκε στα πρώτα λεπτά και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 7-2, αλλά οι «κίτρινοι» με… δύναμη πυρός, τον Μπένσον, αντέδρασαν και με ένα σερί 7-0 προηγήθηκαν με 7-9 στο πέμπτο λεπτό. Οι παίκτες του Γιαννάκη βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ με 16-12 αλλά και πάλι αντέδρασαν με ένα 6-0 για το 16-18, πριν το 18-18 του πρώτου δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο τα άσχημα σφυρίγματα των διαιτητών, «φόρτωσαν» τους παίκτες του ΑΡΗ με φάουλ, πέντε ομαδικά μετά από σχεδόν τρία λεπτά αγώνα. Όμως με τον Αθηναίου να σκοράρει και να δημιουργεί, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 23-29 στο στο 16ο λεπτό. Κάποια λάθη αλλά και ο εκνευρισμός αποτέλεσμα των άσχημων σφυριγμάτων, αποσυντόνισαν τους παίκτες του Γιαννάκη, οι οποίοι από το +5 (26-31), βρέθηκαν στο 31-31 στο τέλος του ημιχρόνου.

Ο ΑΡΗΣ έκανε τραγικό ξεκίνημα στο τρίτο δεκάλεπτο, όπως και οι διαιτητές οι οποίοι ήταν κάκιστοι στο συγκεκριμένο διάστημα. Οι γηπεδούχοι με ένα σερί 9-0 προηγήθηκαν με 40-31, με τους «κίτρινους» στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου να έχουν δεχθεί 18 πόντους και με το σκορ στο 48-36. Μάλιστα ο ΑΡΗΣ βρέθηκε και στο -15 (52-37), ενώ και το ημίχρονο έληξε με 54-39 και τους «κίτρινους» να είναι κακοί σε άμυνα και επίθεση, με πολλά λάθη και χωρίς συνεργασίες αλλά και εκνευρισμένοι με τα σφυρίγματα των διαιτητών.

Ο ΑΡΗΣ έπρεπε να αντιδράσει και το έκανε στην τέταρτη περίοδο, όπου δεν δέχθηκε πόντο για περίπου έξι λεπτά. Ο Αθηναίου οδηγούσε επιθετικά την ομάδα του Γιαννάκη που έκανε ένα σερί 14-0 για να μειώνει σε 54-53 στο 36ο λεπτό. Κάπου εκεί όμως οι «κίτρινοι» έχασαν την συγκέντρωση τους, έκαναν λάθη και ήταν άστοχοι σε κρίσιμα σουτ. Χαρακτηριστικό το γεγονός ότι ο ΑΡΗΣ στα τέσσερα λεπτά που απέμεναν σκόραρε με δύο βολές του Αθηναίου και ένα κάρφωμα του Τσαιρέλη, δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Αθηναίου μάλιστα δέχθηκε ένα κρίσιμο κόψιμο σε τρίποντο που επιχείρησε, για το οποίο πάντως υπάρχει έντονη υποψία για φάουλ πάνω του από τον Μαργαρίτη με ένα λεπτό να απομένει. Στην επόμενη φάση φάνηκε η έλλειψη «καθαρού μυαλού» των παικτών του ΑΡΗ, όταν με 25 δευτερόλεπτα να απομένουν και με το σκορ στο 59-55, αντί να κάνουν γρήγορα φάουλ, πέρασαν 15 δευτερόλεπτα μέχρι ο Πουλιανίτης να το κάνει στον Τσόχλα, χρόνος που ήταν κρίσιμος για να έχει ο ΑΡΗΣ μία δεύτερη ευκαιρία. Τελικό σκορ 63-57, με τους «κίτρινους» να χάνουν μία μεγάλη ευκαιρία για την νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 31-31, 54-39, 63-57.

Π.Α.Ο.Κ.: Κλάσεν 5, Κόνιαρης 6 (2), Μαργαρίτης 11, Κατσίβελης 2, Τζόουνς 20 (2), Χρυσικόπουλος 8 (1), Κρουμπάλι, Τσόχλας 8 (1), Ζάρας 3 (1), Τρις.

ΑΡΗΣ: Τσαιρέλης 10 91), Πουλιανίτης 2, Αθηναίου 20 (5), Ουίβερ 7 (1), Μπένσον 7, Φλιώνης 4, Μούρτος, Μοράντ 2, Βασιλόπουλος, Πέτγουει, Μπελ 5 (1).