Λάθη και αστοχία του στέρησαν τη νίκη (69-67)

Ο ΑΡΗΣ παρουσίασε καλύτερο πρόσωπο απέναντι στην Οστάνδη, όχι όμως σε τέτοιο βαθμό ώστε να φύγει με τη νίκη από το Βέλγιο. Ήττα με σκορ 69-67 για τους "κίτρινους", οι οποίοι βρίσκονται πλέον στο 3-4.

Ο ΑΡΗΣ ξεκίνησε κάπως μουδιασμένα το παιχνίδι κι έψαχνε να βρει τα πατήματά του. Από την πλευρά της η Οστάνδη πατούσε καλύτερα στο παρκέ και βρίσκοντας σκορ από την περιφέρεια και μετά από επιθετικό ριμπάουντ, πήρε μια διαφορά 5 πόντων (9-4). Οι κίτρινοι αντέδρασαν και ανεβάζοντας την πίεσή τους στην άμυνα, κράτησαν χαμηλά σε παραγωγικότητα τους αντιπάλους τους. Στην επίθεση, κυκλοφορώντας με υπομονή την μπάλα, τροφοδότησαν σωστά τον Μπένσον, ο οποίος τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και έδωσε προβάδισμα στην ομάδα του (9-10), 4:50 πριν την λήξη της 1ης περιόδου. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Αθηναίου με τρίποντο αύξησε την διαφορά στο +4 για τον ΑΡΗ, πριν ο Τζόρτζεβιτς με βολές μειώσει σε απόσταση ενός σουτ (11-14).

Στον χρόνο που απέμενε, ο ΑΡΗΣ συνέχισε να χτυπάει από το χαμηλό ποστ, βρίσκοντας έτσι τον τρόπο να σκοράρει και να προηγηθεί με +6 (12-18). Η περιφερειακή άμυνα των παικτών του Γιαννάκη όμως δεν ήταν αποτελεσματική, με αποτέλεσμα τα τρίποντα των Λασίσι και Γιάγκοντιτς να μαζέψουν την διαφορά στον πόντο (19-20)

Στο ξεκίνημα του Β΄ δεκαλέπτου, ο ΑΡΗΣ έπαιρνε σκορ από τον Τσαϊρέλη και διατηρούσε το προβάδισμα στο σκορ. Όσο περνούσε όμως ο χρόνος όμως, οι παίκτες του Γιαννάκη γινόταν όλο και πιο στατικοί στην επίθεση, με συνέπεια να εκδηλώνουν προσπάθειες υπό πολύ κακές προϋποθέσεις και να αστοχούν. Στην άμυνα παρέμεναν αδύναμοι, συνθήκη που έδωσε το δικαίωμα στους γηπεδούχους ν’ αυξήσουν την διαφορά στο +8 (34-26), τέσσερα λεπτά πριν το ημίχρονο.

Στον διαθέσιμο χρόνο, ο ΑΡΗΣ βελτίωσε κάπως την εικόνα του στην άμυνα ενώ η είσοδος τους Φλιώνη στο παρκέ βοήθησε στην καλύτερη λειτουργία στην επίθεση, με συνέπεια οι κίτρινοι να τρέξουν επιμέρους σκορ 4-6 και να κλείσουν με μειονέκτημα 6 πόντων (38-32).

Το Γ΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με τρίποντο του Λασίσι, με τον Μπελ ν’ απαντάει με τον ίδιο τρόπο και να μειώνει προσωρινά στους έξι, καθώς ακολούθησαν τα καλάθια του Σαλούμου και επανέφεραν την διαφορά στο +8 (43-35). Ο ΑΡΗΣ δεν πατούσε καλά στο παρκέ ούτε σε άμυνα, ούτε σε επίθεση, η Οστάνδη το εκμεταλλεύτηκε αυτό και προηγήθηκε με +11 (48-37), με το τρίποντο του Τζόρτζεβιτς, 5:30 πριν το τέλος της 3ης περιόδου.

Μεταμορφώθηκε και το… γύρισε

Αυτή η εξέλιξη αφύπνισε τους παίκτες του ΑΡΗ, οι οποίοι ανέβασαν την απόδοσή τους στην άμυνα και στην επίθεση βρίσκοντας λύσεις από Αθηναίου, Τσαϊρέλη και Γουίβερ, έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-16 και προσπέρασαν στο σκορ (52-53). Το τελικό 53-53 της 3ης περιόδου, διαμόρφωσε ο Λασίσι με μία βολή.

Στην τελευταία περίοδο, οι γηπεδούχοι με σερί 7-0, πήραν και πάλι το προβάδισμα στο σκορ. Ο ΑΡΗΣ παρά το γεγονός ότι έβγαζε τα ελεύθερα σουτ, βρήκε σκορ μετά από 4 λεπτά με το τρίποντο του Βασιλόπουλου, αλλά ο Μουέμα απάντησε με τρίποντο, επαναφέροντας την διαφορά στο +7 (63-56).

Λάθη και αστοχία, στέρησαν τη νίκη

Στα πέντε λεπτά που απέμεναν για το τέλος της αναμέτρησης, ο ΑΡΗΣ έκανε ακόμη μία προσπάθεια να γυρίσει το ματς και μείωσε την διαφορά στον πόντο με το λέι-απ του Μπελ (63-62). Ο Τζόρτζεβιτς ευστόχησε σε τρίποντο και έδωσε αέρα τεσσάρων πόντων στην ομάδα του (66-62), αλλά ο Μποχωρίδης με τον ίδιο τρόπο απάντησε και μείωσε και πάλι στον έναν (66-65). Στην αμέσως επόμενη φάση ο Φίλερ έκανε λάθος πάσα προς τον Μάιερ, το ίδιο και ο Αθηναίου προς τον Βασιλόπουλο, ο Φίλερ έκλεψε και με δύο βολές σκόραρε για το 68-65.

Ο ΑΡΗΣ είχε στην διάθεσή του 18,2 δευτερόλεπτα για να πετύχει κάποιο τρίποντο, αλλά ούτε η προσπάθεια του Μπελ, ούτε υτή του Αθηναίου βρήκε στόχο. Στην διεκδικήση του ριμπάουντ, οι διαιτητές υπέδειξαν ότι ο Τσαϊρέλης έβγαλε την μπάλα εκτός ορίων και στην επαναφορά, οι κίτρινοι έκαναν το φάουλ για να σταματήσουν τον χρόνο. Ο Τζόρτζεβιτς έβαλε την μία από τις δύο κάνοντας το 69-65 και ο Γουίβερ στην εκπνοή, διαμόρφωσε το τελικό 69-67 με λέι-απ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 38-32, 53-53, 69-67

Οστάνδη (Τζέρτζια): Μπαϊσέ, Λασίσι 12(3), Μουεμά 3(1), Σαλούμου 13(1), Μάιερς 7, Τζόρτζεβιτς 17(2), Γιάγκοντιτς 3(1), Κέστελουτ, Τζεκίρι 4, Φύλερ 10(2)

ΑΡΗΣ (Γιαννάκης): Μποχωρίδης 4(1), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 20(1), Πουλιανίτης 2, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Αθηναίου 8(2), Βασιλόπουλος 11(1), Γουίβερ 8(1), Μπένσον 7, Μπελ 5(1)