Το 1-0 η Φενέρ

Με το δεξί η Φενέρ

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε με το γκάζι… πατημένο στην Ulker Sports Arena, βρήκε λύσεις στην επίθεση με την τριπλέρα των Ουαναμέικερ, Νάναλι, Βέσελι και προηγήθηκε με +10 λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου με τους πρώτους πόντους του Ντατόμε (21-11, 9’05”). Σε αυτό το διάστημα οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μοίρασαν 6 ασίστ αντί 2 της Μπασκόνια, έκλεψαν πέντε μπάλες και σούταραν με 70% στα δίποντα (7/10). Ο Σενγκέλια έριξε τη διαφορά στους 9 πόντους (28-19, 13’48”), ο Μπουμπουά μείωσε σε 34-23 όμως η Φενέρμπαχτσε έκανε σερί 9-0 και προηγήθηκε με +20 (43-23, 19’51”) με το καλάθι του Γκούντουριτς! Οι γηπεδούχοι σούταραν 12/17 δίποντα και 6/11 τρίποντα στο ημίχρονο, έχοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά του αγώνα. Η Φενέρ κράτησε διαφορά ασφαλείας (45-28, 21’52”) όμως οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, μείωσαν σε 57-46 με τον Τίμα ενώ ο Πουαριέ σκόραρε για το 65-52 στο 30′. Η Μπασκόνια έκανε την ύστατη προσπάθεια να αντιδράσει μειώνοντας σε 65-58 με τον Μπομπουά (10π.) όμως η Φενέρ ανέβασε ξανά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (80-69, 38’39”) κι έφτασε στη νίκη με το υπέρ της 82-73.

Τα δεκάλεπτα: 21-11, 43-26, 65-52, 82-73.