Διπλό παρά την "σφαγή" (70-73)

Ο ΑΡΗΣ ήξερε ότι είχε να αντιμετωπίσει το Λαύριο. Αλλά βρήκε απέναντι τους και τους τραγικούς διαιτητές. Αλλά τους κέρδισε και αυτούς. Η ομάδα του Αγγέλου έδειξε ψυχή και χαρακτήρα και επικράτησε με 70-73 μέσα στην έδρα του Λαυρίου.

Το Λαύριο αιφνιδίασε τον ΑΡΗ και προηγήθηκε με 7-2, αλλά οι «κίτρινοι» απάντησαν άμεσα με ένα σερί 7-0 για το 7-9. Και κάπου εκεί ξεκίνησε το… σόου των διαιτητών σε βάρος του ΑΡΗ, ο οποίος είχε συμπληρώσει τα πέντε ομαδικά την ώρα που οι γηπεδούχοι δεν είχαν ακόμα φάουλ. Οι βολές κράτησαν το Λαύριο μπροστά στο σκορ, προηγήθηκε με 19-13, με το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-21.

Στην δεύτερη περίοδο η διαιτησία σε βάρος του ΑΡΗ ήταν τραγική, οι «κίτρινοι» χρεώθηκαν με δύο αντιαθλητικά και μία τεχνική ποινή στον Αγγέλου ο οποίος απλά είπε στην διαιτητή Ματσούκα «είσαι πολύ καλή». Μέσα σε αυτά τα τραγικά σφυρίγματα, οι παίκτες του Αγγέλου δεν έχασαν την συγκέντρωση τους και μάλιστα από το -6 (29-23), βρέθηκαν στο +4 (31-35), πριν το 34-35 του πρώτου ημιχρόνου. Διάστημα στο οποίο το Λαύριο είχε το απίστευτο 12/19 βολές ενώ ο ΑΡΗΣ μόλις 5/6.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, το Λαύριο συνέχισε να παίρνει εύκολα βολές αλλά ο ΑΡΗΣ δεν άφησε το σκορ να του… φύγει. Μάλιστα με τρίποντο του Βεργίνη προηγήθηκε με 46-49 ενώ με καλάθι του Κάιζερ η διαφορά έφτασε στο +4 (47-51 στο 28ο λεπτό), προβάδισμα που δεν μπόρεσε να κρατήσει ο ΑΡΗΣ με το σκορ στο 51-51 στο 30ο λεπτό.

Στην τέταρτη περίοδο η διαιτησία και πάλι κράτησε το Λαύριο μέσα στην διεκδίκηση της νίκης, αλλά μέχρι ενός σημείου αφού ο ΑΡΗΣ άρχισε να ανεβάζει ρυθμό. Με κορυφαίους Βεργίνη και Τζόουνς, ο ΑΡΗΣ προηγήθηκε με 56-63 και με 58-65 στο 35ο λεπτό. Οι διαιτητές έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους, δεν έβλεπαν φάουλ στους παίκτες του ΑΡΗ και το Λαύριο με ένα σερί 7-0 προηγήθηκε με 66-65 στο 38΄και 30΄΄. Ο ΜακΓκί με «φόλοου» έκανε το 66-7 με 93 δευτερόλεπτα να απομένουν, ενώ ο Τζόουνς έδωσε την χαριστική βολή με τρίποντο στα 44 δευτερόλεπτα (66-70). Οι «κίτρινοι» λίγο έλειψε να.. αυτοκτονήσουν με 0/2 βολές του Βεργίνη και ½ του Μπελ αλλά ο ΜακΓκί πήρε ένα κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ γι το τελικό 70-73.

Δεκάλεπτα: 24-21, 34-35, 51-51, 70-73.

Λαύριο (Σερέλης): Χαραλαμπόπουλος 13 (1), Λούντζης 9 (2), Μιλόσεβιτς 17 (1), Κακλαμανάκης 3, Μέλσον, Μαστρογιαννόπουλος, Περάκης, Νίξον 3, Κουζέλογλου, Λαμπ 17 (2), Οντιάσε 8.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): Φλιώνης 2, Μποχωρίδης 10 (1), ΜακΓκί 8 (11ρ.), Μπελ 8 (1), Χάρις 5 (1), Σλαφτσάκης, Βεργίνης 12 (2), Τζόουνς 15 (2), Νταλό 3 (1), Κάιζερ 8, Αγγέλου 2.