Κίτρινη… τραγωδία και ευρωπαικός διασυρμός

Ο ΑΡΗΣ ήταν τραγικός και κατάφερε να διασυρθεί από την άσημη Κατάγια της Φινλανδίας, μιας και παρότι προηγήθηκε με 13 πόντους, έχασε με 70-79. Έντονες αποδοκιμασίες από τους περίπου 1000 φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Ο ΑΡΗΣ δεν έδειξε το πρώτο δίλεπτο του αγώνα, την συγκέντρωση που έπρεπε και ουσιαστικά ήταν το διάστημα όπου η Κατάγια κόντραρε τους παίκτες του Αγγέλου, με το σκορ στο 4-2. Η συνέχεια ανήκε στους «κίτρινους» μιας και με κορυφαίο τον Γκάρι Μπελ, προηγήθηκαν με 14-4 και με 27-14, πριν το 29-16 του δέκατου λεπτού.

Και εκεί που όλοι είχαν ηρεμήσει και θεωρούσαν ότι ο ΑΡΗΣ θα περνούσε ένα χαλαρό βράδυ, ήρθαν οι «κίτρινοι» να τους διαψεύσουν. Η άμυνα άρχισε να… μπάζει από παντού, αλλά κυρίως από τα 6.75. Επιθετικά δεν υπήρχε καμία οργάνωση, πολλά λάθη και αστοχία. Έτσι η Κατάγια έκανε ένα επιμέρους 5-19 για να προηγηθεί με 34-35 στο 16ο λεπτό, αλλά και με 35-38 στο 17ο. Ο ΑΡΗΣ προσπάθησε να αντιδράσει και ισοφάρισε με τρίποντο του Τζόουνς στην εκπνοή σε 42-42.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κίτρινοι» έδειξαν διάθεση να παίξουν άμυνα, να τρέξουν αλλά έμειναν μόνο στην διάθεση. Κακές συνεργασίες και λάθη, έδωσαν το δικαίωμα στην Κατάγια να επιστρέψει στον αγώνα για τα… καλά και να προηγηθεί με 47-53 και με 51-58, πριν το 53-58 του 30ου λεπτού.

Ο ΑΡΗΣ δεν μπόρεσε ποτέ να αντιδράσει όπως θα έπρεπε στο τέταρτο δεκάλεπτο. Η Κατάγια διατήρησε ένα προβάδισμα ασφαλείας, προηγήθημε με 57-65 στο 34ο λεπτό και με 60-74 στο 36ο. Οι “κίτρινοι” προσπάθησαν με ατομικές ενέργειες να κάνουν την ανατροπή, χάρη σε καλάθια του Κάιζερ μείωσαν σε 68-76. Εκεί ο Μποχωρίδης αστόχησε σε τρίποντο, αντίθετα ο Σίμπσον δεν τον μιμήθηκε και έκανε το 68-79 στο 39ο λεπτό, δίνοντας τέλος στις ελπίδες για την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79.

ΑΡΗΣ (Αγγέλου): (9/20β., 20/45δπ., 7/25τρ., 44ρ., 19ασ., 12λ., 7κλ, 3κοψ.): Μπελ 18 (3/5β., 6/8δπ., 1/7τρ., 4ρ., 2ασ.), Μποχωρίδης 2 (1/5δπ., 0/4τρ., 4ρ., 2ασ.), Φλιώνης, Κάιζερ 17 (7/10δπ., 1/1τρ., 6ρ.), Σλαφτσάκης 2, Αγγέλου, Χρηστίδης 2, Νταλό 4 (5ασ.), Χάρις 6 (4ρ.), Τζόουνς 11 (3/3β., 1/5π., 1/5τρ., 6ρ., 3ασ.), ΜακΓκι 6 (6ρ.), Βεργίνης 2.

Κατάγιαν (Στέρν): (10/17β., 24/47δπ., 7/19τρ., 41ρ., 14ασ., 13λ., 5κλ., 4κοψ.): Τζέφερσον 8, Μάλινγκς 12, Σεπάλα 9 (2), Σίμπσον 13 (7ασ.), Ράιτ 11, Χεράλα, Χουόλιλα 6, Πάλμι 11 (1), Περτού, Βαντάγια 9 (7ρ.)